Hackerlar sistemi çökertti

Eczanelerin internetten SSK'ya bağlanarak ilaçları onaylattığı sistem, 3 Temmuz'dan beri arıza veriyor.

Bilgisayar işletim şirketi IBM ve Microsoft’tan getirilen eleman ve programlar da sorunu tam olarak çözemedi. SSK’nın 60 bin dolarlık yatırımının ardından cumartesi ve pazar günleri çalışan provizyon sistemi hafta içinde yeniden hata verdi. Yetkililer, şimdiye kadar böyle bir sorunla karşılaşmadıklarının altını çiziyor. Teknik olarak bütün hamlelerin yapıldığını anlatan SSK yöneticileri, “Kurumun otomasyon sistemleri tıkır tıkır çalışıyor. Sadece eczane bölümünde sorun var.” diyor. Dün akşam yaklaşık 3 saatlik bir toplantı yapan kurum yönetimi, sorunun bugün çözüleceğini açıkladı. Sorunu aşmak için yeni yöntemler deneyen SSK, yazılım firmalarından yardım alıyor.

SSK, sistemde yaşanan sorunların korsan saldırılardan kaynaklanabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Son olarak 60 bin dolar değerinde program, yapılan iki korsan atağı tespit etti ve engelledi. Ancak vatandaşın ilaca ulaşması için gerekli sistem bir türlü kurulamıyor. Sosyal Güvenlik Reformu çerçevesinde yaklaşık 20 gün sonra Emekli Sandığı’na devredilmesi düşünülen SSK eczane sisteminin böyle bir sorunla karşılaşmasına dikkat çekiliyor. Bu zamana kadar ilaç fiyatlarına gelen zamların kurumun elektronik sisteminde bir sorun oluşturmadığına dikkat çeken bir SSK yetkilisi, “Bir sorunu gideriyoruz, o sorundan daha büyük bir sorunla karşılaşıyoruz.” dedi. Sistemin gücünün yetmemesi gibi bir sorun olmayacağına işaret eden yetkili, “Yapılması gereken her şeyi yaptık. Yapacağımız son hamleler işe yaramazsa sorunun çözümü için farklı yöntemler denenmeli.” açıklamasında bulunuyor. Konuyla ilgili olağanüstü toplanan ve 3 saate yakın görüşen SSK yönetimi, sorunun bugün itibarıyla çözüleceğini belirtti. Zaman’a açıklamalarda bulunan SSK Başkanı Özkan Dalbay, sistemdeki sorunun her defasında tespit edilip çözüldüğünü; ancak yeni problemlerin ortaya çıktığını söyledi. Vatandaşların ilaç almada sorun yaşamayacağını dile getiren Dalbay, “Yaptığımız müdahaleler sonucunda yarın (bugün) itibarıyla sorunun çözülmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Başkan Dalbay, korsan saldırı olup olmadığı yönündeki soruya “Özel bir atak tespit edemedik. Ancak bu ihtimal üzerinde de duruyoruz.” cevabını verdi. Sosyal Sigortalar Kurumu’nun provizyon sistemindeki arıza dolayısıyla, ilaca yapılan yüzde 30 zam, Sağlık Bakanlığı’ndan gelen yaklaşık 5 bin kalemlik ilaç listesine girilemedi. Bu sebeple, eczacılar Emekli Sandığı ve SSK’lı hastalara ilaç veremedi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Saydan, sosyal güvenlik kurumlarının, eczanelerin, hastalara ilacı zamanında ulaştırmalarını çeşitli şekillerde engellediğini savundu. Saydan, 9 günden beri çalışmayan SSK provizyon sistemi nedeniyle SSK’lı hastaların hastane ve eczanelerden aldığı sağlık hizmetinin durma noktasına geldiğini kaydetti.

Eczaneler ilaç verebilmek için türlü yöntemler deniyor. Hastaların telefonunu alan eczacılar, ilacın girilebildiği gün için vatandaşa randevu veriyor. Vatandaşlar da yaşanan sıkıntı sebebiyle ‘çileden çıkmış’ durumda. Özellikle sürekli ilaç tedavisi gören hastalar tanıdık eczaneler aracılığıyla ilaçlarını alabiliyor.