Hackerlardan soğuk hava saldırısı

Avrupa'yı etkisi altına aldığına dair haberlere yer verdiğini belirten bir e-posta da bilgisayarları vurdu.

“Avrupa’yı etkileyen kötü hava 230 kişinin ölümüne neden oldu” başlığı ile gelen e-postanın virüs içerdiği ortaya çıktı. Bu virüsün, bilgisayarları hackerların saldırısına açık hale getiriyor.

Uzmanlar, kötü havanın kıtayı etkisi altına alması ile hackerlerin bu kadar kısa sürede virüs yazmasını şaşırtıcı buldu.

Güvenlik şirketi F-Secure’dan uzman Mikko Hypponen, “Virüs birkaç saat içinde yayılmaya başladı.” dedi. Hypponen, hackerların, kötü havaya ilişkin bilgi almak isteyen insanlardan yararlandığını belirtti. Uzmanlar, kullanıcıların virüs programlarını güncellemesini isterken e-posta ile gelen dosyaları açmamasını istedi.

Hackerler, virüs yaymak için ünlü kişilerin isimlerini ya da güncel olayları kullanıyor. 2 yıl önce de Katrina Kasırgası’nı kullanan hackerlar virüs yaymayı başarmıştı.

Kullancı, posta ile gelen dosyayı açması ile virüs bilgisayara yükleniyor. Small.DAM adlı virüs, bilgisayara yüklenmesi ile bilgisayarların hackerların saldırılara açık hale gelmesine yol açıyor. F-Secure’den uzman Hypponen, “Virüsün yüklenmesi ile bilgisayar hackerların saldırısına açık hale geliyor. Hackerlar bilgisayarınızda kredi kart numarası ya da başka e-posta adresleri arıyor.” dedi.

F-Secure, onbinlerce e-postanın yayıldığını belirtirken kaç bilgisayarın etkilenmiş olabileceğini söyleyemedi.