Hafta içi hekimlik yapıp hafta sonu ağaç aşılıyor

Manisalı Üroloji Uzmanı Dr. Fahrettin Er (42) hafta içi görev yaptığı Merkez Efendi Devlet Hastanesi'nde hekimlik yapıyor, hafta sonu da Spil Dağı'nın eteklerinde yabani ağaçları aşılıyor.

Bu zamana kadar yaklaşık bin 500 ağaç aşılayan Er, aşılama yöntemini dedesinden öğrendiğini belirtiyor.
Fahrettin Er, kırsal alanlardaki yabani ağaçları aşılayarak meyve veren ağacına dörüştürüyor. Bu iş için zaman zaman cebinden para ödeyerek işçi tuttuğunu belirten Dr. Er, 5 yılda yabani ağaçları aşılamak için yaklaşık 5 bin YTL harcama yapmış. Özellikle ilk baharın yaklaştığı kış ayları sonunda aşılama işlemlerinin sıklaşması üzerine hastanedeki çalışmalarını da aksatmak istemeyen Dr. Er, hastanedeki muayene ve ameliyatlarından arta kalan zamanları değerlendirerek soluğu yabani ağaçların bulunduğu bölgede alıyor.

Yetişecek armutlardan yiyecek her canlının bir teşekkürünün dünyalara bedel olduğunu belirten Manisa’nın modern tarzanı Dr. Er, aşılamanın kendisinde tutkuya dönüştüğünü vurguluyor.

Kent yaşantısından ve iş stresinden uzaklaşmak için sık sık doğada vakit geçirdiğini belirten Er, “Köylü çocuğu olduğum için dedemden aşılama yöntemini öğrenmiştim. Doğada yürüyüş yaparken yabani ağaçlara aşı yapabilir miyim diye düşündüm ve bu işe başladım. Beş yıldır aşılama mevsiminde yabani ağaçlara armut aşısı yaptım. Aşılama yapamadığım zamanlarda da tuttuğum işçilere bu işi yaptırdım. Beş yılda yaklaşık bin 500 yabani ağaç aşılandı. Yeni aşılanan bir ağaç aşı tuttuğu takdirde iki ayda yeşeriyor ve iki yılda da meyve vermeye başlıyor. Buradan yetişecek meyveleri dalından yiyecek her canlının bana bir teşekkür etmesi benim için en büyük hediyedir. Doğal dengenin sağlanması için bu tür meyve ağaçlarına ihtiyaç var.” diye konuşuyor.

“Manisa Tarzını olarak bilinen Ahmet Bedevi’yi diktiği ağaçlar ve iyi bir çevre dostu namıyla tanıyoruz.” Diyen Er. ağaç dikmenin, yeşili korumanın bir insanlık görevi olduğunu düşünüyor. Onun için yabani ahlat ağaçlarını armut ağacına dönüştürülmesi hem kolay hem de eğlenceli. “Büyüyen ağaçlarımı gördükçe çok hoşuma gidiyor.” ffadesini kullanan Er, önceki yıllar aşılayıp meyve veren ağaçlarını göstererek, “Bu ağaç birkaç yıl evvel deli bir ahlat ağacıydı, ama bugün armut vererek kuşlar kurtlar faydalanıyor. Burası milli park ve devletin ormanı. İnsanların yürüyüş yaptığı yer. İnsanlar gelip geçerken bu armutlardan yedikleri zaman beni hatırlar ve dua edip teşekkür ederlerse en büyük kazancı elde etmiş olurum.” diye konuyor.