Hafta ortasına kadar yurdun büyük bölümde yağış beklenmiyor

Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre hafta ortasına kadar yurdun büyük bölümde yağış beklenmiyor.

Meteoroloji yetkilileri bazı basın yanın organlarında Basın Yayın Organlarında “Sibirya Soğukları ile Birlikte Yüzyılın Soğukları Bekleniyor” şeklinde verilen haberler Meteoroloji Genel Müdürlüğü kaynaklı haberler olmayıp, birtakım yanlış bilgileri içerdiğini söyledi.

Özellikle Aralık ayı sonu ve Ocak ayı başlangıcında Doğu ve Güney Asya’da oldukça soğuk ve kar yağışlı hava sistemlerinin etkili olduğunu belirten yetkililer, buna bağlı olarak başta Japonya olmak üzere bir çok bölge ülkesinde soğuk hava ve kar yağışlarının hayatı olumsuz etkileyecek seviyelere ulaştığını ifade etti.

Soğuk hava nedeniyle dünyanın kış aylarında en soğuk bölgesi özelliği gösteren Sibirya’nın iç kesimlerinde sıfırın altında 40-50 derece sıcaklıklar ölçüldüğünü söyleyen yetkililer, soğuk hava dalgasının güney ve batı kesimlere hafta başından itibaren (16 Ocak 2006 ) hareket ederek Rusya’nın iç ve güneydoğu kesimlerini etkileyeceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Yetkililer Türkiye’nin de bu soğuk hava dalgasından doğrudan etkilenmesinin beklenmediğini söyledi.

Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre ;Hafta ortasına kadar yurdun büyük bölümde yağış beklenmiyor. Sadece Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Muğla çevrelerinde beklenen yağışlar Karadeniz kıyılarında karla karışık yağmur Artvin çevrelerinde kar şeklinde görülecek.

Hava sıcaklığında Çarşamba gününe kadar önemli bir değişiklik beklenmiyor. Gece sıcaklıkları iç ve doğu kesimlerde düşük derecelerde seyredecek. Ancak son 70 yıllık gözlem verilerine göre minimum sıcaklıklarda ekstrem (uç) değer beklenmemektedir.

Hafta sonuna doğru ( Perşembe Günü ) yurdun batı kesimlerinin Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Yurdun büyük bölümünde görülecek yağışların kıyı kesimlerde yağmur, iç ve doğu bölgelerde ise kar şeklinde olacağı bekleniyor.

Hava sıcaklığı Cuma günü yurdun kuzey ve iç kesimlerinde azalacak. Bazı Merkezlerde Ölçülen En Düşük Sıcaklıklar ile Bu Merkezlerin Ekstrem Sıcaklıkları ise aşağıdaki şekilde olacak.

Merkezler 16-19 Ocak Tarihleri Tahmin Ekstrem (Uç değer )

ANKARA -6,-8 derece -24.9 ( 5 Ocak 1942)

ERZURUM -28,-30 -36.0 (23 Ocak 1995)

KARS -19,-21 -36.7 (27 Ocak 1950)

TRABZON 0,2 -7.0 (15 Ocak 1950)

ARTVİN -4,-5 -16.1 (14 Ocak 1950)

ARDAHAN -18, -22 -39.8 (21 Ocak 1971)

Yukarıda verilen değerler göz önüne alındığında bu yıl ülkemizde extrem düşük sıcaklık değerinin yaşanmadığı ifade eden Meteoroloji yetkilileri, “Önümüzdeki günlerde de ülkemizde sıcaklıkların normalleri civarında hafta sonu ise kuzey ve iç kesimlerde normallerinin altında seyredeceğini söyleyebiliriz.” dedi.

Kurban Bayramını güneşli geçiren Antalya’da ise bu gün en yüksek sıcaklık 12 °C olarak görünürken yarın (Çarşamba günü )ise en yüksek sıcaklığın 15 ,en düşük sıcaklığın 6 °C olması bekleniyor.

Perşembe günü ise en yüksek sıcaklığın 13, en düşük sıcaklığın 6 °C olması tahmin ediliyor ve havanın yağışı olması bekleniyor.