Hafta sonu havalar nasıl olacak?

Mart ayı genel olarak soğuk geçiyor. Ayın 25'ine kadar soğuklar, Türkiye'yi terk etmiyor.

Mart ayı genel olarak soğuk geçiyor. Ayın 25'ine kadar daha soğuklar, Türkiye'yi terk etmeyecek. ancak bu 5-6 gün doğuda hava ortalamaya göre ılık. Bu akşam Elazığ ve çevresinde yağmur başlayacak.

Türkiye'nin Kuzey ve batı kesimlerinde aralıklarla yağış geçişlerinin görüleceği tahmin edilirken hava sıcaklıkları Türkiye genelinde hissedilir şekilde 6 ila 8 derece artacak.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan değerlendirmelere göre, Türkiye'nin kuzey ve batı kesimlerinde aralıklarla yağış geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor.

Rüzgar, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), diğer yerlerde güney ve güneybatıdan (Lodos) hafif, arasıra orta, İç Ege, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Akdeniz'in iç kesimleri ile sabah saatlerinde Marmara'nın kuzey ve batısında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek.

Rüzgarın; İç Ege, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Akdeniz'in iç kesimleri ile sabah saatlerinde Marmara'nın kuzey ve batısında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, doğalgaz ve soba kaynaklı zehirlenmeler vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde kar erimeleri ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde toz taşınımı beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara karşı (görüş mesafesinde daralma vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

-BÖLGELERDE HAVA-

Türkiye'nin beş büyük kent merkezinin hava koşulları şöyle:

İstanbul'da rüzgar bugün zayıf, hissedilen sıcaklık az da olsa arttı, ama hava yine de çok serin, kapalı ve özellikle akşam hafif yağışlı olacak.

Ankara ise aksine ısınıyor ve 19 dereceye çıkıyor.

İzmir hafif yağmurlu. Adana 24 derece ama çöl tozu puslu gökyüzüne yol açacak.

Marmara'da bugün haftanın en ılık günü. Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; sabah saatlerinde kuzey ve batısında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/saat) şeklinde esecek.

Sıcaklık hafta sonu daha da inecek. Bugün rüzgar zayıf. Trakya ve bölgenin batısında yağış var. Yine Edirne'ye karla karışık yağabilir.

İç Anadolu ısındı. Parçalı, kuzeyi çok bulutlu geçecek. Lodos hem 22 dereceye varan sıcaklığı, hem de güneyden tozları getiriyor. Bugün Sivas dolayları dışında yağış yok. Haftaya bu bölge de soğuyacak.

Rüzgar; güney ve doğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek.

Ege'de sıcaklık rüzgarla değişiyor. Parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla, Manisa) ile zamanla Kütahya, Uşak ve Denizli çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Sıcaklık bu iki gün lodosla artacak, hafta sonu poyrazla tekrar düşecek.

Rüzgar; İç kesimlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde olacak.

O nedenle çöl tozu yoğunluğu, lodosun estiği bu iki gün yüksek, yerel yağışlar da görülecek. Daha kuvvetli sağanak ise Pazar günü geliyor.

Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Güneyde sıcaklık 25 dereceye yaklaştı. Parçalı, batısı çok bulutlu geçecek. Güneşin fazla görülmemesinin nedeni, bu bölgede de artan çöl tozları. Özellikle Antalya civarında ve Güneydoğuda hava kirliliği de oluşabilir. Dikkat: bu akşam Güneydoğuya yağışlar hep çamur şeklinde yağacak.

Rüzgar; İç kesimlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-60 km/s) şeklinde esecek.

Doğu Anadolu'da sıcaklık bu hafta ortlamayı 7-8 derece aşıyor. Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Kars, Ardahan, akşam saatlerinden sonra kuzey ile Bingöl, Bitlis ve Muş çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Bölgenin doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde kar erimeleri ve çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Bölgenin güney kesimlerinde toz taşınımı beklenmektedir.
Elazığ'da bu akşam yine yağış başlayacak. Sıcaklık 19 derece. Haftaya Çarşamba'ya kadar ılık hava sürecek.

Karadeniz'de hava bulutlu, ama düne göre 3-4 derece daha ılık. Rize, Artvin dolaylarında yağış var. Bugün Bolu 18 derece, yarın yine 14 dereceye inecek.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Doğu Karadeniz'in yüksek ve eğimli yerlerinde kar erimeleri ve çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması gerekmektedir.