Hakan Sükür ‘Saglikli düsündükten sonra Milli Takim’i birakip birakmama kararimi verecegim’

ISTANBUL -17 Kas 2005 - A Milli Takim'in ve Galatasaray'in yildiz futbolcusu Hakan Sükür, önümüzdeki günlerde saglikli bir sekilde düsündükten sonra Milli Takim'i birakabilecegini açikladi.

Dün aksamki karsilasmanin ardindan Dünya Kupasi’na gidemedikleri için çok üzüldüklerini vurgulayan Hakan Sükür, “Maçtan öncede maçtan sonra da arkadaslarla konustum. Basari ve basarisizlik hepimizin dedik. Ben yillarca futbol oynamis tecrübeli bir futbolcuyum. Onlarin önlerinde çok zamanlari var. Benim büyük basarilar elde etmemde paylari da olmustur. Bu nedenlerden dolayi onlardan helallik istedim. ” diye konustu.

Saglikli düsünmek için biraz zamana ihtiyaci bulundugunu vurgulayan yildiz futbolcu, “Milli Takim birakilmaz. Ülkemiz öyle ‘ben milli takimi birakiyorum’ sözlerini kaldiracak yapiya sahip degil. Biraz kafami dinleyip ona göre karar verecegim.” dedi.

-SÜKÜR: “TÜRK FUTBOLU’NDA BIR DÜSÜS YOK”

Almanya’ya katilamadiklari için oldukça üzgün olduklarini vurgulayan Hakan Sükür, “Bern’de oldukça talihsiz bir maglubiyet aldik. Sükrü Saraçoglu’nda da maçin basinda yenilen sok gol hepimizin moralini bozdu. Maç bir anda sinir harbine dönüstü. Maçta öne geçtik. Turu getirecek sonucu alabilirdik. Daha maçin bitmesine yarim saat varken bir anda talihsiz bir gol daha yedik. Bu anda maçtan kopmalar oldu. Bunun örnegini Letonya maçinda da yasamistik. 4-2 oldugumu zaman bile bir gol atip Almanya’da olabilirdik. Bu ekip inanirsa basaramayacagi hiçbir sey yok” diye konustu.

Basin mensuplarinin, “Letonya’ya elenerek Avrupa Sampiyonasi’na, Isviçre’ye elenerek Dünya Kupasi’na katilamadik bu bir düsüs mü?” sorusuna yildiz futbolcu, “Dünya Kupasi’nda üçüncü olduktan sonra çok bilen insanlar ille de degisim deyip tutturdular. Degisim istediler, ancak bunlar hep farkli yönlere çekildi. Degisim öyle bir anda olmaz. Bu degisim süreci denen süreçte ben de bir yil milli takimdan uzak kaldim. Benim gibi bir futbolcunun futboldan uzak kalmasi ve 34 yasinda tekrar kendisini ispat etmeye çalismasi duygusu ile sahaya çiktim. Bu degisim süreci içinde yasananlardan dolayi milli takim grupta oynadigi maçlara neredeyse tam olarak hazirlanamadi.” diye cevap verdi.

-“ÇIFTE STANDART VAR”

FIFA’nin bu sabahtan beri degerlendirmeye aldigi Türkiye-Isviçre maçinda yasanan olaylarin sorulmasi üzerine Hakan Sükür, su degerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye ile ilgili bir karar alirken her zaman yabancilar 40 dereden su getiriyorlar. Yine bu olayda gördük. Merkezi Isviçre’de bulunan kurum yine ayni senaryolar içine girmeye basladi. Uygulamalarda her zaman çifte standart oluyor. Merkezi Isviçre’de bulunan kurum bizim orada yasadigimiz olaylari görmüyor ama IStanbul’da yasananlari görüyor. Çifte standard uyguluyorlar”

Türkiye’nin maçlarini hazirlanirken topyekün (Medya, taraftar, yönetici) hazirlanamadigini dile getiren Hakan Sükür, “Sanki bizim ülkemizde futbolcular maçlara hazirlanirken basarili olmasinlar gibi bir hava olusturuluyor gibi biri hava yaratiliyor” diyerek sözlerini tamamladi.