Hakaret içeren yoruma 3 bin 500 YTL ceza!

Bir internet sitesinde yaptığı yorumla hakaret ettiği belirlenen kişiye 3 bin 500 YTL ceza verildi.

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde, internette yayınlanan bir habere ”hakaret” içeren yorum yazdığı gerekçesiyle bir kişi, 3 bin 500 YTL para cezasına çarptırıldı.

Türkücü Mustafa Çiçek, Çelikhan Kaymakamlığı’nın 5 ay önce Şehit Şeyho Şişman Lisesi’nde düzenlediği eğlence programında sahne aldı. Program bir internet sitesinde haber olarak yayınlandı. Haberin yayınlandığı web sayfasının yorum köşesinde ”gutlas” rumuzuyla Mustafa Çiçek’i hedef olan ve hakaret içeren bir yorum yayınlandı.

Mustafa Çiçek, yorum yazısında ”yavşak” sözcüğüyle kendisine hakaret edildiğini, küçük düşürüldüğünü öne sürerek suç duyurusunda bulundu. Çelikhan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı soruşturma sonunda, yorum yazısının ilçede lokanta işleten Abdurrahman Büyüktaş’ın bilgisayarından yazıldığı belirlendi ve Abdurrahman Büyüktaş hakkında ceza davası açıldı.

Sanık Abdurrahman Büyüktaş, Çelikhan Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasındaki ifadesinde, lokantasındaki bilgisayarını zaman zaman arkadaşlarının da kullandığını, yazıyı kendisinin yazmadığını, kimin yazdığını bilmediğini belirtti.

Mahkeme, Türk Dil Kurumu internet sitesinde yer alan Genel Türkçe Sözlük içerisinde araştırma yapıp ”yavşak” kelimesinin mecaz anlamda ”yılışık, geveze kimse” anlamında kullanıldığını, sözcüğün ayrıca ”bit yavrusu” anlamına da geldiğini belirledi.

Yargılama sonucunda, hakaret suçunu alenen işlediğine karar verilen Abdurrahman Büyüktaş’ın 3 bin 500 YTL ceza ödemesi kararlaştırıldı