Hakaret iddiasıyla Akit Gazetesi’ne açtığı tazminat davasını kazandı

T24 yazarı Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, kendisine hakaret ettiği iddiasıyla Akit Gazetesi'ne açtığı manevi tazminat davasını kazandı.

T24 yazarı Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, kendisine hakaret ettiği iddiasıyla Akit Gazetesi’ne açtığı manevi tazminat davasını kazandı.

Davayı kazandığı için çok mutlu olduğunu belirten Gergerlioğlu, “Bu bizim için onur meselesiydi, para meselesi değildi.” dedi. Gergerlioğlu, bir buçuk yıl önce Akit Gazetesi’ne dava açtığını hatırlattı. Dava nedeni hakkında bilgi veren Dr. Gergerlioğlu, şunları kaydetti: “O zaman çözüm süreciyle ilgili olarak Hasan Cemal, Ali Bayramoğlu ve Cengiz Çandar’ı hedefe oturtmuşlardı. Bunlara yönelik çok çirkin yayınlar yapıyorlardı. Bu yayınlara karşı tavrımızı belirtmek için biz de bir grup aydın olarak, ‘sessizkalmamakgerek.com’ isimli web sitesini kurarak bir imza kampanyası başlatmıştık. Biz bu kampanyayı başlattıktan sonra Akit Gazetesi beni hedef aldı, benim bu kampanyayı başlattığım düşüncesiyle… Bana yönelik çirkin, iftira dolu yayınlar yapmaya başladılar. Bu yayınlardan dolayı 3 ayrı manevi tazminat davası açtım.”

Açtığı 3 ayrı davadan birinin bir buçuk yıl aradan sonra sonuçlandığını açıklayan Dr. Gergerlioğlu, “Bu davalardan biri Bakırköy 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde sonuçlandı. 30 bin lira manevi tazminat davası açmıştık. Mahkeme 3 bin lira manevi tazminata hükmetti. Tabii bu bizim için onur meselesi, para meselesi değildi. Bu tür çirkin yayıncılığa karşı durmak düşüncesiyle açtığımız bir davaydı. Bunu kazandık, çok mutlu oldum. Sonuçta iki davamız daha var. O davalar da aynı tarihli yayınlar için.” diye belirtti.