‘Hakarete tepki göstermek peygamber sevgisinin gereği’

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Bardakoğlu, karikatür olayıyla Hz. Peygambere gösterilen hakarete gösterilen tepkilerin peygamber sevgisinin bir gereği olduğunu ancak şiddete dönüşmemesi gerektiğini kaydetti.

Belediye’de bir konuşma yapan Bardakoğlu, 18 yıldır Türkiye’de Kutlu Doğum Haftası’nın kutlandığını belirterek, “Kutlu Doğum Haftası’nın adı bu yıl Hz.Peygamberi anma ve Paygamberlere saygı haftası oldu. Bu haftanın isminin bu şekle gelmesinin sebebi birazda batıda kutsallara karşı, Peygamber efendimize karşı yapılanlan saygısızlığı bir cevap olsun diyedir. İslam dünyası olarak böyle küstahça saldırılar karşısında haklı ve makul tepkilerimizi ortaya koymalıyız.” dedi.

Tepkiler ile insan hakları konusunda onlara gereken cevabın verildiğini ifade eden Bardakoğlu, “İnsan haklarının ötekinin hakkına ve kutsalına saygı olduğunu onlara göstermeliyiz. İslam dünyasının tepkileri sevinerek ifade ediyorum ki yüzde 95’i hep makul seviyede oldu. Ancak kalabalıklar toplanınca zaman zaman taşkınlıklar ve yakıp yıkmalar oldu. Biz Başkanlık olarak gösterilen tepkiler haklı buluyoruz. Peygamber sevgimizin bir gereğidir. Ancak hiçbir zaman yakıp yıkmayı, şiddete bulaşmayı masum insanlara zarar vermeyi doğru bulmayız. İslam dünyası tepkide aşırı gitmemeli ve tepkiyi tadında bırakmalıdır. Haklı iken haksız duruma düşmemeli dedik.” şeklinde konuştu.

Türkiye olarak Hz. Muhammed’e derin bağlılığımız gereği olan gereken cevabın verildiğini ve sağ duyu ile hareket edildiğinin altını çizen Bardakoğlu, şunları söyledi: “Bu haftada da hem peygamberimizi anma ve anlama ve ötekinin kutsalına karşı saygılı olma haftası olarak kutluyoruz. Biraz da peygamber efendimize vefa ve sadakat borcu olarak düşünüyoruz. Peygamber efendimizi iki cihan güneşini daha yakından anlama ve çocuklarımıza anlatma, O’nun sevgisi altında birleşme haftası olacak. Tabi bu sadece bu hafta has bir olay değil.”

Bardakoğlu’na Belediye ziyareti sırasında kayısının krital maketi hediye edildi.