Hakem Tatlı’dan Altaylı’ya hakaret davası

Yazdığı bazı yazılarda Türk Milli hakemlerinden Mehmet Serdar Tatlı'ya hakaret ettiği ileri sürülen gazeteci Fatih Altaylı hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

kamuoyu tarafından bilinen bir kişi olduğu ve kendisine karşı işlenen suçlarda devlet memuru olarak değerlendirme yapılmasının istenildiği belirtildi.

İddianamede, Sabah Gazetesi’nin 28 Kasım 2005 tarihli sayısında “Fatih Altaylı Yanıtlıyor” başlıklı köşenin “Hakemler bu kadar” başlıklı bölümünde “Haysiyetsiz, kukla ve uşak” nitelemelerinin yapıldığı belirtildi.

Aynı gazetenin 5 Aralık 2005 tarihli sayısında yer alan “Canaydın aday oluyor” başlıklı yazıda ise “Kiralık katil gibiydi” denildiği belirtilen iddianamede ortalama bir okuyucunun dahi hakaret ve husumetine maruz bırakacak şekilde kişilik haklarına saldırıldığı ifade edildi.

İddianamede; Fatih Altaylı’nın, Savcılık ifadesine ilişkin bilgilere de yer verildi. Altaylı’nın, günümüz dünyası ile ülkemizde kitleleri peşinden sürükleyen, adeta tutkuya dönüşen ve yoğun ilgi gören bir spor dalı olması nedeniyle futbol ve futbol hakemliğinin insanlar üzerinde büyük etkisinin bulunduğunu söyledi. Tüm futbol otoriteleri tarafından büyük bir derbi olarak kabul edilen Fenerbahçe ve Galatasaray takımları arasındaki maçtan sonra Tatlı’nın, maçtaki yönetim biçimi, futbol otoritelerinden sokaktaki esnafa kadar birçok kişi tarafından eleştirildiğini ifade etti. Galatasaray’da yöneticilik de yapmış bir köşe yazarı olarak kendi düşüncelerini ve Galatasaray’lı taraftarın tepkisini dile getirdiğini, belirten Altaylı’nın, yazıda asıl eleştirilenin Galatasaray yönetiminin tutumu ve başarı grafiğinin olduğunu, yazının ifade ve eleştiri özgürlüğü kapsamında kaldığını söylediği belirtildi.

Yazılarda benzetmelerde küçültücü, onur, şeref ve saygınlığı rencide edici nitelikte olduğu, eleştiri hakkı sınırlarının aşıldığı, yayın yoluyla alenen kamu görevlisine karşı hakaret suçunun işlendiği ifade edildi. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada gazeteci Fatih Altaylı hakkında 1 yıl 8 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası verilmesi isteniyor.