Hakemliğin yanında Mimarlık mesleğini de yürütüyor

Turkcell Süper Ligi'nin FIFA Kokartlı Hakemi Kuddisi Müftüoğlu, hakemliğin yanında asıl mesleği olan şehir planlamacılığını da başarıyla yürütüyor.

Doğduğundan bu yana Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan Müftüoğlu, Cihan muhabirine yaptığı özel açıklamada hakemliği de şehir planlamacılığını da severek yaptığını söyledi.

Kuddusi Müftüoğlu, 10 yıldır şehir planlaması çalışmaları yaptığını belirterek, “Şehir plancılığının yanında hobi olarak hakemlik yapıyorum. Aslında bu durum ilginç gelebilir ama bu çok normaldir. Çünkü eğitimini almış herkes hakemlik yapabilir. Zaten bir çok hakemin belirli bir mesleği var. Hakemliği ise ikinci iş olarak yapmaktadır. Ben de bunlardan biriyim” dedi.

Sadece Alanya ve çevresinde şehir planlama çalışmaları yapan Müftüoğlu, bugüne kadar birçok belde ve ilçenin şehir planlamasını yenilediğini ifade ettti. Hakemliğin zevkle ve isteyerek yapılması gereken bir meslek olduğunun altını çizen Müftüoğlu, günlerinin çoğunun hakemlikle geçtiği için kendi asıl mesleğini tam olarak yapamadığını söyledi.

Kendisine hakemlik mesleğini sevdiren kişinin Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı olan abisi Emin Müftüoğlu olduğunu belirten başarılı hakem Müftüoğlu, yaklaşık 14 yıldır hakemlik yaptığına işaret etti.

Müftüoğlu, bugüne kadar Alanya ilçesine bağlı Mahmutlar, Türkler ve Avsallar beldelerinin şehir planlama projelerini yenilemiş. Son olarak Avsallar beldesinin yıllardır devam eden Turizm Bakanlığı’ndan bir türlü onaylanmayan projesini tamamlayan Kuddusi Müftüoğlu, “Beldenin şehir planını ve özellikle çarşı bölgeleri ile turizm merkezi olan yerlerini yeniden planladık. Beldede zamanla yapılan 1/5000 ile 1/1000 imarlı projeler düzensiz yapılmıştı. Bu da şehir içi planlamayı olumsuz etkilemekteydi. Avsallar haricinde Türkler ve Mahmutlar beldelerinin de projelerini ben çizdim” diye konuştu.