“Hakka ve halka hizmet edenlerin feryatlarına kulak vermeliyiz”

Avrasya Kalkınma Belediyeler Birliği Genel Başkanı Hasan Cengiz, Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelerle ilgili hazırladığı kanun taslağının ileride ülke için büyük sakıncalar oluşturacağını belirtti.

Avrasya Kalkınma Belediyeler Birliği Genel Başkanı Hasan Cengiz, Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelerle ilgili hazırladığı kanun taslağının ileride ülke için büyük sakıncalar oluşturacağını belirtti. Cengiz, “Avrasya Kalkınma Belediyeler Birliği olarak, doğruya doğru, yanlışa yanlış demek zorundayız. Hakka ve halka hizmet edenler, bir konuda rahatsız olmuşlarsa, onların feryatlarına da kulak vermeliyiz. Yerel seçimler öncesi, bir taraftan Diyarbakır’dan yeni Türkiye için gözyaşı döküldüğü kadar, dershanelerin kapatılacağı için ağlayan çocuklar görmezlikten gelinilirse, ileri de bu gözyaşlarını yeni Türkiye için bir daha akıtırsınız.” dedi.

    Genel Başkanı Cengiz, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, dershaneler tartışmasını değerlendirdi. Türkiye’nin son yıllarda normalleşme sürecine doğru bir yol aldığına işaret eden Cengiz, dershaneler ilgili dönüştürme projesinin eğitim gönüllülerinin motivasyonlarını büyük oranda olumsuz etkileyeceğini ifade etti. Avrasya ülkelerine yönelik projelerinden ötürü, sık sık yurt dışına gittiğini belirten Cengiz, “Türkiye’de dershaneler aracığı ile üniversiteyi kazanıp, mezun olduktan sonra dünyanın bir çok yerine giden eğitim gönüllüleri ile karşılaşıyoruz. Özverili bu gençler, maddi ve manevi imkanları ellerinin tersi ile geri çevirmişlerdir.” diye konuştu.

    “ADALET VE KALKINMA İÇİN ÖNCE SAMİMİ İNSANLARI İNCİTMEYİNİZ”

    Cengiz, şöyle konuştu: “Bu eğitime gönü vermiş insanların morallerini bozmak şöyle dursun, o insanları kutlamak gerekiyor. Sayın Başbakan’ın bu tepkileri duymazdan geleceğine sanmıyorum. Milletin iradesini kendisine yol alan bir lider, 81 ilden bu talihsiz kanun taslağına olan tepkilere sessiz kalmayacaktır. Avrasya Kalkınma Belediyeler Birliği olarak, doğruya doğru, yanlışa yanlış demek zorundayız. Hakka ve halka hizmet edenler, bir konuda rahatsız olmuşlarsa, onların feryatlarına da kulak vermeliyiz. Yerel seçimler öncesi, bir taraftan Diyarbakır’dan yeni Türkiye için gözyaşı döküldüğü kadar, dershanelerin kapatılacağı için ağlayan çocuklar görmezlikten gelinilirse, ileri de bu gözyaşlarını yeni Türkiye için bir daha akıtırsınız. Avrasya Kalkınma Belediyeler Birliği olarak diyorum ki; adalet ve kalkınma için önce samimi insanları incitmeyiniz. Bugün ki iktidarda bağnaz, gerici ve bozguncu bir şer zihniyeti olsaydı… daha çok sözümüz olurdu… Ama iktidarda olan bizim mahallenin ağabeyleri, gel de işin içinden çık…”

    AK Parti hükümetinin, son 10 yılda büyük başarılara imza attığını kaydeden Cengiz, ülkenin gelişmişlik düzeyini yükselttiği kadar, iç sorunları da önemli oranda çözdüğünü belirterek, bir şeyi yaparken diğer şeyleri kırmama temennisinde bulundu.