Hakkari Cilo Dağları’nda 3000 yıllık kaya resimleri incelediler

Hakkari Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu, Türkiye'nin en yüksek ikinci zirvesi olan Cilo Buzul Dağları'ndaki 3000 yıllık kaya resimlerini incelemeye çıktı.

Hakkari Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu, Türkiye’nin en yüksek ikinci zirvesi olan Cilo Buzul Dağları’ndaki 3000 yıllık kaya resimlerini incelemeye çıktı.

Hakkari merkezde bulunan 3 bin 700 rakımlı Cilo Buzul Dağları’nda bulunan 10 göl ile gölün etrafında bulunan kayalara işlenmiş olan 3000 yıllık kaya resimleri incelemek için Hakkari Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu’ndan, 2’si kadın 18 kişilik ekip zirve tırmanışı yaptı. Zirveye ulaşan sporcular, önce piknik yaptı daha sonra kaya resimleri inceledi.

Kayaları inceleyen sporculardan Emin Yıldırım, “Evet şu anda Cilo’dayız Sat göllerin ordayız. Tarihi kaya kalıntıları yaklaşık bunlar 3000 yıllık kalıntılar, bu bölgede hemen hemen hepsi motiflere benzer şekilde işlenmiş. Tabi net bir şey gözükmüyor ama detaylı bir şekilde bakıldığında çok güzel figürler var.” şeklinde konuştu.