Hakkari’de 2 bin 600 rakımda kayaklı yamaç paraşütü heyecanı

Çözüm süreciyle birlikte huzur ortamın sağlandığı Hakkari dağlarında adrenalin tutkunu sporcular, kayak ve yamaç paraşütü heyecanı yaşadı.

Çözüm süreciyle birlikte huzur ortamın sağlandığı Hakkari dağlarında adrenalin tutkunu sporcular, kayak ve yamaç paraşütü heyecanı yaşadı. Hakkari Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Öğretim Görevlisi Emin Yıldırım ve 2 arkadaşı, bölgede yamaç paraşütünün yaygınlaştırılması için 2 bin 600 rakımda bulunan Mergabütan Kayak Merkezi’nde gösteri atlayışı yaptı.

Emin Yıldırım, Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Erol Hanlıgil, Dr. Muhammed Maşuk ile öğretim görevlisi Murat Adıyaman, merkeze 10 kilometre mesafede bulunan 2600 rakımlı Mergabüt Kayak Merkezi’nde kayaklı yamaç paraşütü sporunun kentte yaygınlaşması için ilk uçuşlarını gerçekleştirdi. Nisan ayında hala 2 metreden fazla karın bulunduğu bölgede iki spor dalını bir arada yapan sporcular, adrenalin dolu anlar yaşadı. Sporcular, amaçlarının bölgelerinin tanıtımını yaparak bölgenin yamaç paraşütü uçuşlarına açılmasını sağlayarak ilin sahip olduğu genç potansiyelinin yamaç paraşütü sporuyla tanıştırarak bu spora yeni ufuklar açabilmek olduğunu belirtti.

Uygulama uçuşunu yapan Hakkari Üniversitesi Öğretim görevlisi Emin Yıldırım, bir ilke imza attıklarını belirterek, nisan ayında hem kayak hem de yamaç paraşütü yaptıklarını ifade etti. Yıldırım, “Bölgede ilk defa gerçekleşen bir olay. Bizim buradaki amacımız Hakkari coğrafyasının yüksek rakımlı bölgelerinde iki spor branşını bir arada yapmanın keyfini yaşayarak, bu iki branşla ilgilenen insanları bu bölgede bu mevsimde bir arada görmek. Umarım herkes bu yaşadığımız adrenalin dolu mutluluğu yaşamak ister ve bir an önce buraya gelir.” dedi.
Hakkari’de ilk uçuşu yapan Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Erol Hanlıgil ise, 2600 rakımda Hakkari’de ilk defa uçmanın heyecanını ve mutluluğunu bir arada yaşadıklarını belirterek, “Umarım Hakkari’deki gençler için veHakkari’deki insanlar için yeni bir sporun yolunu açmış olacağız.” diye konuştu.