Hakkari doktor sikintisi çekiyor

HAKKARI - Hakkari'deki saglik problemleri, okul çagindaki ögrencileri doktor olmaya yöneltiyor.

Vali Gürbüz de küçük Mahide’yi okutmayi taahhüt etti.
Hakkari’de, Köylere Altyapi Testekleme Projesi (KÖYDES) çerçevesinde, 30 haneli Kirikdag Köyü Harput Mahallesi’ne yeni yapilan su deposunun açilisinda bir evi ziyaret eden Hakkari Valisi Erdogan Gürbüz, evin genç kizi Mahide Akdogan’la karsilasti. Ilkögretimi geçen yil bitirdigini ifade eden Mahide Akdogan, okuyup doktor olmak ve en az burada iki yil görev yapmak istedigini söyledi. Bunun üzerine Il Milli Egitim Müdürü A. Hekim Turgut’u yanina çagiran Gürbüz, Akdogan’in okutulmasi yönünde talimat verdi. Talimat üzerine ismi alinan Mahide’ye yardim sözü verildi.

Bölgedeki doktor sikintisina deginen Vali Gürbüz, buradaki insanlarin görev basina gelmeleri gerektigini söyledi. Gürbüz, “Sizler okuyup buralarda görev yapmalisiniz. Yoksa Izmir’den Balikesir’den doktor gelmezse kusura bakmayin. Her insanin dogdugu yere vatanina bir bocu vardir. Bu borcu ödememiz lazim.” diyerek buralarda görev yapmanin önemine degindi. Hakkari’ye gelecek doktorlarin yüzde 80’inin Haziranda gelecegini belirten Gürbüz, Eylül ayinda mezun olan doktor sayisinin çok az oldugunu, bundan dolayi Haziran ayindan sonra hiçbir köy saglik ocaginin doktorsuz kalmayacagini söyledi.

Köyde yapilan 100 tonluk su deposunun açilisini yapan Vali Erdogan Gürbüz, 33 köye su deposunun ihale usulüyle yapilacagini, bunda da mütahitlerin en fazla yüzde 18 kirim yapmalari gerektigini vurguladi. 65 bin YTL’ye mal olan su deposu ve sebekesi Müteahhit Tahir Ege tarafindan yapildi. 3 bin 700 metreden getirilen suyun sebeke çalismalari iki ayda tamamlandi.