Hakkari Üniversitesi gençlere yazılım geliştirme eğitimi verecek

Hakkâri Üniversitesi tarafından 18-28 yaş grubu gençlere bilgisayar yazılım uzmanlarınca 'Yazılım Geliştirme Eğitimi' kursu verilmeye başlandı.

Hakkâri Üniversitesi tarafından 18-28 yaş grubu gençlere bilgisayar yazılım uzmanlarınca ‘Yazılım Geliştirme Eğitimi’ kursu verilmeye başlandı.

Hakkari Üniversitesi’nde yapılan açıklama şu bilgileri yer verildi: “Üniversitemizin kuruluşundan bu yana birçok bilimsel aktivitenin öncülüğünü yapmıştır. 2010 yılı itibari ile Yazılım Uzmanlığı Çalışma Grubu ile Türkiye genelinde birçok üniversiteye fark atmıştır. Bu yazılım grubu ile Üniversitemizin ihtiyaç duyduğu öğrenci, kütüphane ve personel modülleri oluşturularak hizmete sunulmuştur. Üniversitemizce hazırlanan ve SODES kapsamında finanse edilen Hakkâri’de Yazılım Atağı Projesi’ne başlandı. Proje kapsamında ilimizde bulunan 18- 28 yaş arası gençlere uygulamalı olarak yazılım geliştirme kursları verilecektir. Kurs bitiminde gençlerimizin iş başvurularında kullanabilecekleri “. NET ve Visual Studio ” sertifikası verilecektir. Projemiz yoğun ilgi görmüştür, Yapılan ilk müracaatlarla 50 kişilik bir yazılım grubu oluşturuldu. İkinci 50 kişilik grup Mart 2013’te eğitime alınacaktır. Kurslar hafta sonları Üniversitemiz Sürekli Eğitim Merkezi’de verilecektir.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ebubekir Ceylan ise proje ile gençlere kariyer imkânı sağlanacağına dikkati çekerek şunları söyledi: “İlimizde gençliğe bu proje aracılığı ile yazılım ruhunu vermek belki de Hakkâri için en büyük yatırım olacaktır. Çok fazla bir sermayeye gerek duymadan yetiştireceğimiz birçok insan evinde bilgisayarının başında çalışarak geçimini sağlayabilecektir.”