Hakkari Valisi Gürbüz Istifayi düsünmedim

HAKKARI - Hakkari Valisi Erdogan Gürbüz, "Hepimizin arzusu, Semdinli'deki olaylarda sifati ne olursa olsun, kim olursa olsun suçlularin ortaya çikarilmasidir.

Vali Gürbüz, halkin istifasini istemesine ise “Ben kararname ile atandim, kararname ile alinirim. Istifayi düsünmüyorum.” diye konustu.

Vali Erdogan Gürbüz, Yüksekova’da meydana gelen olaylar sonrasi hayati kaybedenlerin cenezesinde askeri uçaklarin alçak geçis yapmalari konusundaki bir soruya ise “Askeri uçaklar hergün görev icabiyla Türkiye’nin her tarafinda uçmaktadir. Askerlerimizin görevi de budur. Belli saatlerde pilotlarimiz egitim uçuslari yapmaktadir. Askeri yetkililere sordugumuzda aldigimiz cevap, tamamen olagan, mutat uçuslar oldugunu söylediler. Halka yönelik birsey olmasi zaten mümkün degil.” dedi.

DEHAP’li belediye baskanlarinin halki sagduyuya çagirmasini nasil karsiliyorsunuz seklindeki soruya ise Gürbüz, “Memnuniyetle karsiliyorum. Semdinli’ye ilk gittigimizde belediye baskani, il genel meclis üyeleri, sivil toplum örgütü yetkilileri de dahil olmak üzere toplam 80 kisiyi toplayarak yardimci olmalarini istedim. Semdinli, Yüksekova, Hakkari’de bulunan belediye baskanlari, ticaret odasi baskanlari, muhtarlar çok yardimci oldular. Bunun meyvasini ise Yüksekova’daki defin sirasinda gördük. Belediye baskanlari ve sivil toplum örgütleri, cenazelerin alinmasi esnasinda yürünmesi için bizden izin istediler. Isteklerini yerine getirdik. Cenaze defninde de olay çikmadi. Yürüyüste suç isleyenler tespit edildi. Bunun ikinci asamasinda savcilarin emri dogrultusunda bu toplulugun içinde suç isleyen varsa tespit edilerek yargiya intikal edilecekler.” diye konustu.

Hakkari, Semdinli ve Yüksekova halkini devletine, milletine, bayragina bagli olan insanlar olarak degerlendiren Vali Gürbüz, “Kiskirticilar her yerde olabilir. Burada da kiskirticilar vardir. Onlarin da tespiti yapilacak, savciliga tevdi edileceklerdir. Su anda belediye baskanlarimizla irtibat halindeyiz. Birlikte hareket ederek, vatandaslari sükunete davet ediyoruz.” seklinde konustu.

‘Bu olaylarda hükümetin tavrini nasil buluyorsunuz?’ seklindeki soruya ise Vali Erdogan Gürbüz, “Hükümetten memnunuz. Vatandasin da hükümetten memnun olmasi dogal. Semdinli’deki olaya Basbakan bizzat müdahale etmistir. Adalet Bakanimiz buraya iki tane basmüfettis göndermistir. Olay yargiya intikal etmis. Birlikte sonunu bekleyecegiz.” dedi.

Olaylar sonrasi vatandaslarin Vali’yi istifaya davet etmesi yönündeki isteklere de Vali Gürbüz, “Vatandaslarin demokratik haklarini kullandilar. Bu onlarin demokratik istekleridir. Bu yönde birsey diyemem. Bizi buraya kararname ile atandik, kararname ile aliniriz. Benim su anda bu olaylardan sonra da istifa etmem sözkonusu degildir.” diye konustu.