Hakkari’de bir grup ile polis arasında arbede çıktı (3)

Hakkari'de bir grup vatandaş, kapatılan DEHAP Hakkari İl Başkanı Sebahattin Sıvacı'nın Emniyet güçlerince tutuklanması sonrası taş ve sopalarla polise saldırdı.

Olaylardan korkan 2 bayan bayıldı. Çok sayıda gösterici gözaltına alındı.
Hakkari’de bir grup vatandaş, bugün mahkemeye çıkarılan eski DEHAP İl Başkanı Sebahattin Sıvacı’nın tutuklanmasını protesto etmek için şehir merkezinde gösteri yapmak istedi. Polisin, gösterinin izinsiz olduğu ve dağılmaları konusundaki uyarısına rağmen grup dağılmadı. Polise taş ve sopalarla saldıran grubu dağıtmak için emniyet güçleri biber gazı kullanıp havaya ateş açtı. Göstericiler şehrin belirli bölgelerinde ateş yakıp barikat kurdu. Göstericilerin polise sapanla taş attığı gözlendi. Olaylara karışan göstericiler ara sokaklara dağıldı. Emniyet güçlerinin göstericileri dağıtma yönündeki çalışmaları sürüyor.

Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu yaptığı açıklamada, polisin attığı gaz bombalarından etkilenen iki vatandaşın hastaneye kaldırıldığını, korkan iki bayanın da baygınlık geçirdiğini ifade etti. Nasuhbeyoğlu, bir vatandaşın atılan taş parçalarından dolayı kafasından yaralanarak hastaneye kaldırıldığını, atılan taş parçaları nedeniyle 8 polisin de hafif şekilde yaralandığını açıkladı.