Hakkari’de eğitim öğretim başladı

Hakkari'de eğitim öğretim sezonunun ikinci defa ertelenen ikinci yarısı, bugün başladı.

Merkez ilçe ve Yüksekova merkezi haricindeki yerlerde okulların 2 gün daha tatil edildiği bildirildi.
Hakkari Merkezde yaklaşık 18 bin öğrenci 33 günlük tatilden sonra eğitim öğretime başlamanın heyecanını yaşadı. Heyecanlı oldukları gözlenen öğrenciler, sabah erken saatlerde okullarına karlı yollardan geçerek gitti. Okullarda İstiklal Marşı ve Andımız, okul bahçelerinin karla kaplı olması nedeniyle içerde okundu. Öğretmenler öğrencilerine uzun tatilin sebep olduğu açığın hep beraber telafi edileceğini, bu konuda öğrencilerine güvendiklerini söyledi.

Hakkari merkez 23 Nisan İlköğretim Okulu öğrencileri ve öğretmenleri de ders başı yaptı. Okul öğrencilerinden Zafer Demir, okula başlamaktan duyduğu sevinci dile getirdi. Zafer, OKS (LGS) sınavlarına hazırlandığını, bundan dolayı derslerine başlamasının kendisini sevindirdiğini söyledi. Bu arada okul bahçesinin karlarla kaplı olmasından ve hafif de olsa yağan kardan dolayı okuldaki ilk İstiklal Marşı ve Andımız içerde okundu. Öğrencilere hitap eden öğretmenler, uzun tatilden dolayı oluşan ders açıklarını ikinci yarı yılda telafi edeceklerini belirtti. Öğrencilerine bu konuda güven veren öğretmenler, öğrencilerine çok çalışmalarını tavsiye etti. İlk ders yapan öğretmen öğrencilerine tatilde neler yaptığını sordu. Öğrenciler ise kendilerine verilen testleri çözdüklerini, tatil için başka yerlere gittiklerini söyledi.

Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu’nün dün yaptığı açıklamaya göre, Hakkari merkez ilçe ve Yüksekova merkezi dışındaki ilçe, belde ve köylerde tatilin 2 gün daha ertelendiğini bildirdi. Hakkari merkezde ders başı yapan okullarda bütün öğrencilerin gelmemesi dikkat çekti.