Hakkari’de15 metrekarelik okul

Hakkari'nin Semdinli Ilçesi'nin Kayalar Köyü Seçkin Mezrasi sakinleri, çocuklarinin kendi yaptiklari 15 metrekarelik okulda egitim görmesinin sevincini yasiyor.

Geçen yil Ankara Üniversitesi Iletisim Fakültesi’ni bitiren Sevket Yilmaz, vekil ögretmen olarak kendi istegiyle atandigi mezrada büyük bir egitim atagi baslatti. Köylülerin yardimiyla odunluk yaninda yapilan 15 metrekarelik odayi sinifa çeviren idealist ögretmen, sira olmadigi için battaniye üzerinde çocuklara ders vermeye basladi. Kapisi olmayan, sinifin bir penceresi battaniyeyle örtülen 21 ögrencili okulun demirbas listesinde ise sadece birer adet Atatürk posteri ile Istiklal Marsi, Atatürk’ün Gençlige Hitabesi ile tahta, Türk bayragi ve 5 kutu tebesir bulunuyor.
Daha okurken üniversiteyi bitirip kendi köyünde okul yapmayi hedefledigini anlatan Sevket Yilmaz, egitim-ögretime çok geç basladiklarini ve kaybedecek zamanlari olmadigini söyledi. Minik ögrencilerine hem gündüz hem de gece ders veren Yilmaz, ilkel sartlarin kendilerini yildiramayacagini, tüm imkansizliklara ragmen egitime devam edeceklerini belirtti. Semdinli Ilçe Milli Egitim Müdürlügü’nün okul için sira masa verdigini, ancak araç bulamadiklari için getiremediklerini ifade eden Yilmaz, “Bütün köylüler hep birlikte çalisarak bir odunlugu okul yapti. Bu okulun varligi bile bizim için çok anlamli. Herkesten yardim bekliyoruz. Ben bu durumu bir çaresizlik olarak algilamiyorum. Bizimki bir feryat degil. Biliyorum ki bu tür manzaralar her yerde var. Ama bu bizi yildirmamali, herkes elinden geleni yapmali. Her seyi devletten beklememeliyiz. Kaldi ki benim buradaki amacim kimseyi elestirmek degil, kisilerin istedikten sonra neler yapabileceklerini göstermektir. Bu okulun bizim için degeri çok büyük” diye konustu.
Ilçe Milli Egitim Müdürü Kemal Mendanoglu ise, gönüllü göreve baslayan Sevket Yildiz’in örnek bir çalisma sergileyerek sinif olusturdugunu, kendilerinin de ellerinden gelen yardimi yapacaklarini söyledi. Mendanoglu, okula 7’ser sira ve masa tahsis ettiklerini, ancak ulasim sikintisi nedeniyle götürülemedigini belirtti.