Hakkarili öğrenciler cumhuriyetin temelinin atıldığı tarihi binayı gezdi

Hakkarili ilköğretim öğrencileri, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi'nin yapıldığı Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'ni gezdi.

Hakkarili ilköğretim öğrencileri, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin yapıldığı Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’ni gezdi. Cep telefonlarıyla bol bol hatıra fotoğrafı çektiren öğrenciler, duygusal anlar yaşadı.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın da desteğiyle Kardeş Okul projesi kapsamında Hakkari Valisi Erdoğan Gürbüz İlöğretim Okulu, Sivas Özel Sultan Murat Koleji ile kardeş okul oldu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı öncesi Hakkarili 25 öğrenci, öğretmenleriyle birlikte Sivas’a geldi. Öğrenciler ve öğretmenler ilk olarak Vali Ali Kolat’ı makamında ziyaret etti. Burada öğrencilerle yakından ilgilenen Vali Kolat, onlara Sivas’ın tanıtıldığı CD ve kitaplardan oluşan çeşitli hediyeler verdi. Makamda sesi güzel olan bazı öğrenciler Türkçe ve Kürtçe Türkü söyledi. Öğrenciler, makamın bulunduğu katta balkona çıkarak Sivas kent meydanını bir süre izlediler. Toplu hatıra fotoğrafının çektirilmesinin ardından misafir öğrenciler, Atatürk’ün ‘Cumhuriyetin temellerini burada attık’ dediği Sivas Kongresi’nin yapıldığı Atatürk Kongre v Etnografya Müzesi’ni gezdi. Burada öğrencilere, müzede sergilenen tarihi eserler hakkında müze görevlileri tarafından bilgi verildi.
Hakkarili öğrenciler, kongreye katılan Hakkari delegesinin resmi ve özgeçmişinin de bulunduğu delegelerin resimlerini inceledi. Grup, daha sonra kongrenin yapıldığı salona geçti. Delegelerin oturdukları sıraları yakından inceleyen öğrenciler, cep telefonlarıyla bol bol fotoğraf çekti. Müze görevlisi, burada öğrencilere Sivas Kongresi’nin, cumhuriyetin temellerinin atıldığı ve manda ve himayenin reddedildiği bir kongre olduğu bilgisini verdi.
Öğrenciler daha sonra Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti. Sivas kent meydanında bulunan diğer tarihi mekanları da ziyaret eden öğrenciler, Pazar gününe kadar Sultan Murat Koleji velilerinin evlerinde misafir edilecek.