Hakkarili öğrencilerden valiye ‘Kürtçe’ sorusu

Melikşah Üniversitesi'nin, 'Eğitimde Gönül Köprüsü' projesi kapsamında, Kayseri'ye gelen Hakkari Yüksekova İsmet Alkan Anadolu Lisesi'nden 40 öğrenci, Kayseri Valisi Orhan Düzgün'ü ziyaret etti.

Melikşah Üniversitesi’nin, ‘Eğitimde Gönül Köprüsü’ projesi kapsamında, Kayseri’ye gelen Hakkari Yüksekova İsmet Alkan Anadolu Lisesi’nden 40 öğrenci, Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ü ziyaret etti. Ziyarette öğrencilerin “Kürtçe biliyor musunuz? sorusuna karşılık Vali Düzgün, “Birkaç kelime.” cevabını verdi.

        Hakkari Yüksekova İsmet Alkan Anadolu Lisesi’nden 40 öğrenci, 4 haftalık program çerçevesinde Kayseri’deki temaslarını sürdürüyor. Öğrenciler bu kez da Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ü makamında ziyaret etti.

        Ziyarette Vali Düzgün, öğrencilerle sohbet etti ve ardından yöneltilen sorulara cevap verdi. Vali Düzgün ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, gençleri Kayseri’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu tür sosyal ve sportif etkinliklerin milli birlik ve bütünlüğü sağlaması açısından önemli olduğuna dikkat çeken Düzgün, kendisinin de 2004 yılında Hakkari’yi ziyaret etme fırsatını bulduğunu dile getirdi.

        Hakkari’de 23 Haziran’da 3 metre kar olduğunu belirten Düzgün, “Ulaşım zor ama yakın zamanda hizmete girecek havaalanı bu sıkıntının çözümünde büyük rol oynayacaktır. Sizlerin yaz tatilini böylesi bir etkinlikle geçirmenize mutlu oldum. Hepinizin gözleri ışıl ışıl. Umuyorum ki gelecekte ailenize, milletinize faydalı olacağınıza inanıyorum. Sizlerin başarılı öğrenciler olduğunuz bilgisinden yola çıkarak sizden sonraki öğrencilere örnek olmanızı diliyorum.” dedi.

        Düzgün, daha sonra öğrencilerin sorularını cevapladı. Bir öğrencinin “Ne zaman vali olmaya karar verdiniz?” sorusuna Düzgün, lise yıllarında karar verdiğini ifade etti. Diğer bir öğrencinin ise “Kürtçe biliyor musunuz?” sorusuna ise Düzgün, birkaç kelime bildiğini ifade etti.

        Vali Orhan Düzgün, ziyaretin sonunda öğrencilere Türkiye-Andorra Dünya Futbol Şampiyonası eleme grubu maçı bileti hediye etti.