Hakkı Süha Okay Yargıtay bildirisine destek verdi

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Yargıtay bildirisine destek verirken Bakan Şahin'i de sözleriyle eleştirdi.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Oka, yargının tepe noktasında olan sorumluların yaptığı açıklamaların siyasi değil tam tersine siyasetçilerin yargıya müdahalesini önleme amaçlı olduğunu söyledi.

Okay, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in Yargıtay bildirisi için kullandığı “dam üstünde saksağan” ifadesini eleştirerek “dam üstünde saksağanın devamında ‘vur beline kazmayı’ ifadesi var. Adalet Bakanı tarafından AB’ye sunulan yargı reformu taslağı da yargının beline vurulmuş kazmadır” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Yargıtay bildirisi ile Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in bildiriyle ilgili yaptığı açıklamayı değerlendirdi. Adalet Bakanı Şahin’in, bildiri ile ilgili “siyasi ve gereksiz” dediğini, “dam üstünde saksağan” ifadelerini kullandığını hatırlatan Okay, “dam üstünde saksağanın devamında vur beline kazmayı var. Adalet Bakanı tarafından AB’ye sunulan yargı reformu taslağı da yargının beline vurulmuş kazmadır” dedi. Taslağın yargının siyasallaştırılmasının yolunu açmak için hazırlandığını kaydeden Okay, şunları söyledi:

“Sivil toplum örgütleri ve benzeri kurumları olduğu gibi yargıyı da zaptetmek arzusundaki iktidar, bu kurumsal refleksi dikkatle değerlendirmek zorundadır. Yargıya yönelik son dönemde acımasız ve yakışıksız bir üslupla yapılmış saldırılar var. Yargıda olan davalarla ilgili sorumluluk mevkiinde bulunanlar açıklamalarda bulunmakta ve yargı kararını etkileyici davranışlarını ısrarla sürdürmektedirler. Bunu tarafsız olması gereken Meclis Başkanı bile yapmaktadır. Yurtdışında baskı lobileri oluşturulmak istenmektedir. Siyasi iktidar AKP’lileştirilmiş, teslim alınmış tüm gruplar gibi, yandaş medya gibi bir yargı görme arzusundan vazgeçmelidir. Bu istek sipariş anayasada, hakimler ve savcılar kanununda, komisyondaki Yargıtay Kanunu’nda görüldü. En son yargı reformu taslağında görüldü. Yargının tepe noktasında olan sorumluların yaptığı açıklamalar siyasi değil tam tersine siyasetçilerin yargıya müdahalesini önleme amaçlıdır.