Halbe sehri asiri sagcilarin ugrak yeri oldu

BERLIN - Ikinci Dünya savasinda ölen Alman askerlerin en büyük mezarligi bulunan Brandenburg eyaletindeki Halbe kenti asiri sag taraftarlarinin çok siki toplandiklari yer haline geldi.

Frankfurt/ Oder polis baskani Klaus Kandt asiri sagcilari sadece tren istasyonunun önünde gösteri yapmalarina izin vermek istedigini belirterek, “Umarim mahkeme kararin degistirir.” dedi. Cristian Worch ve Lars Jacobs’in basliginda çok sayida Neo-Nazi beklediklerini belirten Kandt, “Bunlarin sayisinin 3 bini geçecegini düsünmüyorum. Ama gösteri ve yürüyüsün olaysiz geçmesi için 2 bin polis görev basinda olacak.” diye konustu. Geçtigimiz yil ayni günde 1 bin 300 Neo-Nazi Halbe’de toplanarak mezarliktaki askerleri kahraman ilan etmislerdi.

Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) Brandenburg eyaletinin basbakani Mathias Platzeck’in mezarlikta konusma yapacak. Eyalet Içisler Bakani Jörg Schönbohm, Neo-Nazi yürüyüsüne karsi düzenlemelere herkesi davet ederek, “Bu yil biz asiri saga karsi demokratik bir sekilde darbe vuracagiz. Anitlarimizin Neo-Naziler tarafindan suiistimal edilmesine izin vermemeliyiz.” dedi. ‘Demokratlar Sokagi’ düzenlemeler çerçevesinde 2 bin 500 civarinda insan toplanmasi bekleniyor.