Hale’den yeni hayata merhaba

NAKLEDİLECEK kalp uygun bulunmayınca ameliyat masasından kaldırılan, yitirdiği nakil umutlarına 13 gün sonra yeniden kavuşan 17 yaşındaki Hale Erdem yeni kalbiyle yeni yaşamına başladı.

Yoğun bakımdan çıkan Hale Erdem, “Çok mutluyum. Çocuğum olduğunda ister kız ister erkek olsun ona kalbini taşıdığım Uğur’un adını koyacağım. Bunu acılı ailesine de söyledim. Onlara minnettarım” dedi.

Hale’nin dramını konu alan haberinin gazetelerde yayımlandığı gün, Gaziantep’te sevgilisi öğretmenle tartıştıktan sonra sınıfta intihar eden 25 yaşındaki Uğur Keser’in beyin ölümü gerçekleşti. Uğur Keser’in bağışlanan kalbi Ege Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nde Prof. Dr. Mustafa Özbaran ile Doç. Dr. Tahir Yağdı başkanlığındaki ekip tarafından Hale Erdem’e başarıyla nakledildi. Genç kız nakil sonrası yoğun bakımdan çıktı ve ayağa kalktı.

Baba Ramazan Erdem, yaşamına son veren Uğur Keser’in acılı ailesiyle görüştüklerini, kızları iyileştikten sonra da ziyaretlerine gideceklerini söyledi. Ramazan Erdem, “Keser ailesi yaptığı organ bağışıyla bize kızımızın hayatını bağışladı. Onların acısı çok büyük. Acılarını paylaşıyor, gence rahmet diliyoruz. Nakilden sonra aileyle görüştüm. Bana kızımın haberini gazetede okuduklarını, çok üzülüp onun için ağladıklarını söylediler. Evlatlarının organlarını bağışlarken, kalbinin Hale’ye uyması için de dua ettiklerini söylediler. Onların da duaları kabul oldu ve kızım Uğur’un kalbiyle yeniden hayat buldu. Onların bizden bir isteği oldu. Hale’nin çocuğu olduğunda kızı ya da oğluna Uğur’un adının verilmesini istediler. Seve seve. Hale’ye de söyledim. O da bu isteği saygıyla karşıladı, çocuğuna Uğur adını vereceğine söz verdi” dedi.

UÇAK PARASINI SSK ÖDEYECEK

Öte yandan kızına Gaziantep’ten çıkan bağış kalbin getirilmesi için uçak kiralayarak 11 bin dolarlık borcun altına giren Ramazan Erdem, uçak parasının devlet tarafından karşılanacağını öğrenince çifte mutluluk yaşadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu’nun kendisini arayıp uçak ücretini SSK’nın ödeyeceği müjdesini telefonda verdiğini belirten Erdem, “580 YTL aylık alan bir SSK emeklisiyim. Kızımın hayatı her şeyden önemliydi. Varımı yoğumu satıp taahhüt ettiğim bu uçak parasını karşılayacaktım. Şirket borcumu ertelemişti. Bu arada bu müjde geldi. Elbette çok sevindim. Ama asıl sevincim bunun bir emsal olması ve benim gibi nakil hastası bulunan insanların böyle bir durumda devletin yanlarında olduğunu bilmeleri. Bize destek olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Önümüzdeki pazar askere gitmeye hazırlanan nişanlısı Sabri Başer de Hale’nin başucundan bir an olsun ayrılmıyor. Servisteki odasında yeni hayatının ilk günlerini geçiren Hale Erdem, kendisini çok iyi hissettiğini ve çok sevinçli olduğunu söyledi. Kalbini taşıdığı gencin ailesine ve doktorlarına teşekkür eden Hale, kalbini taşıdığı gencin adını ilk çocuğuna mutlaka vereceğini belirtti. Hale Erdem, “Bu kalple yeni bir hayat buldum. Bu kalbin sahibinin adını çocuğumda yaşatacağım. Herkese çok teşekkür” diye konuştu.