‘Halen 12 Eylül’ün hesabı sorulmuyor’

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, medeni bir ülke olarak kabul edilebilmek için 12 Eylül 1980 askeri darbesini yapanların yargılanması gerektiğini söyledi.

Bir gazetecinin devrim kelimesinin içeriğini sorması üzerine Mumcu, “Benim devrim dediğim, devlet vatandaş ilişkilerinin doğasına ilişkin bir devrim zihniyetidir. Türkiye’deki bakış açısı şudur; ülke devletin mülküdür, millet de onun kiracısıdır. Demokratik, çağdaş olanı ve sürdürülebilir olanı şu olmalıdır; ülke milletin mülküdür, devlet de onun bekçisidir. Sadece siyasette değil, yargıda da devlet vatandaş ilişkisinde hep devlet kayırılıyor. Halen bu ülkede 12 Eylül’ün hesabı sorulmuyor. Medeni bir ülke sayılabilir miyiz? Birileri geliyor silah zoruyla ülkenin rejimine el koyuyor, hukuku, rejimi askıya alıyor. Kimse kimseye birşey sormuyor. Bunların hepsinin yargılanması gerekir. Yargıda savunsunlar kendilerini. Yargılanmanın yapılmamış olması, Türkiye’nin utancıdır.” dedi.

Vatandaşların hala tehdit unsuru olarak algılandığını dikkat çeken Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, “Kürtler tehdit sayılıyor. Aleviler tehdit sayılıyor. Solcular ve sağcılar tehdit sayılıyor. Memleketin yüzde 80’i tehdit hanesine yazılıyor. Sorun mikropta değil, mikropla mücadele edemeyen sistemdedir. Özgürlük düzeni, hukuk düzenidir. Çağdaş hak ve özgürlükleri verirsiniz, buna karşı gelen olursa hukukla cezalandırırsınız.” şeklinde konuştu.

Ülke ekonomisinin düzelmesi adına gerçekçi kur, teşvik, istihdam, ücret ve sosyal güvenlik politikalarının oluşturulması gerektiğini söyleyen Mumcu, ufukta seçim beklentisinin olmadığını ancak bunun seçimin de çok uzak olduğu anlamına gelmemesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin sıkıntılarını giderecek uzman hekimlere sahip olduklarını ifade eden Mumcu, ülkede işleri iyi giden zengin kesiminde belirli bir süre sonra kendilerinden medet umacağını ileri sürdü.

Türkiye’nin bölücü yapılanlama ve PKK terör örgütüne karşı kötüleme anlayışı yerine bağışıklık sistemi üzerine çalışmalar yapması gerektiğini belirten Mumcu, bağışıklık sisteminin eksikliklerinin düşünülerek, çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi. Çözümün ise topyekun, devlet vatandaş ilişkilerinin doğru biçimde yeniden yapılandırılmasından geçtiğini aktaran Mumcu, bu sayede çağdaş ve demokratik bir ülke yapısının oluşturulabileceğini kaydetti.