Halepçe katliamını anma törenleri kana bulandı

Halepçe katliamının 18. yıldönümü nedeniyle Anıt Mezar'a yürümek isteyen binlerce Halepçeli gence askerler ateş açtı.

Halepçe katliamının 18. yıldönümü törenlerinde olay çıktı. Yüzlerce gösterici, 1988 yılında yaşanan “Halepçe Katliamı” anma törenlerinde, katliam anıtına ve hükümet binalarına saldırdı.

5 bin kişinin hayatını kaybettiği Halepçe katliamı törenlerinde, Kürt yetkililerin konuşması, bir grup protestocu tarafından kesildi ve bu sırada silah sesleri duyuldu. Anma törenine kan bulaştı. Görgü tanıkları yaşanan çatışma ve arbedede ölü ve yaralıların bulunduğunu söyledi.

Sabah saat 08:30’ta başlayan gösterilerde bir grup, yetkililerin kendilerine verdiği sözleri yerine getirmemesini protesto etti. Göstericilerin bu tepkisine karşılık veren emniyet güçleri ile grup arasında çatışma yaşandı.

Çok sayıda gencin yaralandığı ve birçok kişinin de gözaltına alındığı olay sonrası şehir girişine yürüyerek oturma eylemi yapan gençler, katliamı unutan yetkililerin şehir dışından gelerek anma töreni düzenlemesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Bölge hükümetinin yaraların sarılması için verdiği sözleri yerine getirmemesi karşısında öfkeli olan Halepçe halkı, 17 Mart’a kadar mağdurlar için yapılacak tüm etkinliklere hiçbir Kürt hükümeti yetkilisinin alınmayacağını duyurmuşlardı.

Kararlarında çok ciddi olduklarının altını çizen halk, “Hiç kimse bize saygı göstermiyor ve şehrimizin gelişmesi için hiç bir çalışma yapılmıyor” ifadesini kullanmışlardı.

Halepçe’de 16 Mart 1988 günü kimyasal ve biyolojik silahların kullanıldığı katliamdan Saddam birlikleri sorumlu tutuluyor.