Halıları artık belgeli ustalar yıkıyor

Halı temizleme ve yıkama mesleğinin '3308 sayılı mesleki eğitim' kapsamına alınmasının ardından bu işi yapacak olanlar artık belge almak zorunda.

Halı temizleme ve yıkama mesleğinin ‘3308 sayılı mesleki eğitim’ kapsamına alınmasının ardından bu işi yapacak olanlar artık belge almak zorunda. Bu kapsamda Antalya’da ustalık belgesi almaya hak kazanan halı yıkamacılar belgeli olarak mesleklerini yapacak.

TheCorner Park Otel’de gerçekleştirilen ustalık belgesi dağıtım töreninde konuşan Antalya Halı Temizleyicileri ve Yıkamacıları Derneği Başkanı Azem Kökez, her mesleğin ehil kişiler tarafından yapılması ile meslekte kalite, güven ve gelirin artacağına inandıklarını söyledi. Bu kapsamda ustalık belgelerinin alınmasının kendileri açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Kökez, “Bu düşüncelerimizi aramızda bulunan değerli oda başkanlarımızla, müdürlerimizle paylaştığımızda yanımızda olduklarını söylediler. Bizde bir ilki gerçekleştirmek için yola çıktık. Halı temizleme ve yıkama mesleğimizi 3308 sayılı mesleki eğitim kapsamına aldırarak, mesleğimizin yarınlara taşınması, gelişmesi ve gelirlerimizin artmasına katkı sağladık.” dedi.

Esnaf ve sanatkarın yanında olduğunu vurgulayan Antalya Vali Yardımcısı Gülihsan Yiğit, mesleklerin yaşatılmasında o mesleğin usta eller tarafından yapılmasının çok önemli olduğuna değindi. Mesleğin ehil kişiler tarafından yapılması kalite ve güven ortamını sağlayacağını açıklayan Vali Yardımcısı Yiğit, “Halı temizleme ve yıkama mesleğinin ustalık belgesi kapsamına alınması, mesleğin gelişimine de büyük katkı koyacaktır. Emeği geçenleri kutlarken, ustalarımıza da belgelerinin hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından katılan protokol tarafından belge almaya hak kazanan ustalara belgelerin dağıtımı gerçekleşti.