Halk hastanelere hücum etti

Eşme'de 300'den fazla vatandaş ishal, kusma ve halsizlik şikayetleriyle hastaneye başvurdu.

Vatandaşlar, rahatsızlıklarının nedeni olarak lağım suyunun içme suyuna karışmış olmasından şüphelenirken, Belediye Başkanı Ahmet Yıldırım konunun araştırıldığını, suların incelemeye alındığını söyledi.
Eşme’de dün akşam saat 20.00 civarında kusma, mide bulantısı, halsizlik şikayetleriyle Eşme Devlet Hastanesi’ne gelmeye başlayan vatanadaşlar, burada tedavi altına alındı. Bir çok hastanın da aynı şikayetle hastaneye geldiğini gören vatandaşlar, olayın kanalizasyon sularının içe suyuna karışmasından kaynaklandığını düşündüklerini belirtti. Yaklaşık 300 kişi, Eşme Devlet Hastanesi ve sağlık ocaklarında tedavi gördü.

Doktorlar, toplu halde meydana gelen vakanın nedenini tespit etmeye çalışırken, Eşme Kaymakami Mahmut Nedim Tuncer, konuyla ilgili olarak Uşak İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarı’ndan bir ekibin Eşme’ye gelerek idrar, kan ve sudan örnekler aldığını, tahlillere başlandığını belirtti. Belediye Başkanı Ahmet Yıldırım ise, “Olay, kesinlikle 20 gün önce yeni açılan depomuzden kaynaklanmıyor. Olay, bugünlük bir olay. Akşam üzeri yağmur yağmıştı. Bizde de bazı tamiratlar vardı, o tamiratları yaptık. Dolayısıyla ilk etapta yağmur suyu karışmış olabileceği ihtimali üzerinde durduk. Ancak, ilçemizin yüksek mevkilerinden de aynı şikayetle gelen vatandaşlarımız olunca, bu ihtimal de zayıflamış oldu. Olayın sabotaj olabileceği ihtimali akla geliyor, ama böyle işler yapacak insanlar tasavvur edemiyorum, olamaz. Su depolarından örnekler aldık, tahliller yapılıyor, sonuçları bekliyoruz. Olayın kesin nedenini şimdilik söyleyemem, tahmin edemiyorum.” dedi.

Eşmeliler, rahatsızlıkların nedeninin kanalizasyon sularının içme suyuna karışmış olmasına bağlıyor. Eşme Belediyesi’nin sık sık anons yaparak, vatandaşları, suyu kaynatmadan içmemeleri konusunda uyardığı öğrenildi.