Halk silahlı kurtuluş kutlamalarına karşı birleşti

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yılı kutlamalarının bu yıl alışılagelmiş ateşli silahlarla kutlanmaması için devlet ve sivil toplum örgütleri fikir birliğine vardı.

Geçtiğimiz günlerde bu yılki kutlamaların 12 Şubat Stadyumu’nda yapılacağı gündeme gelirken, toplanan komisyonda alınan karar gereği yine şehir merkezinde yapılacağı açıklandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kahramanmaraş Valisi İlhan Atış, bu yıl ateşli silahların kullanılmaması konusunda kararlı olduklarını vurguladı. 12 Şubat’ı hafta olarak kutlayacaklarını ifade eden Atış, “Alışagelen ateşli silahlarla kutlamaları istemiyoruz. Başbakan dahil tüm yurtta ateşli silaha karşı kampanya başlatıldı. Zaten kanunen yasak olan bir şeye izin verme diye bir şey söz konusu olamaz. Kimsenin burnunun kanamasını istemiyoruz. Bu tür hareketler bayramımıza gölge düşürür. Gelen misafirlerimize en iyi bir şekilde ev sahipliği yapmak için çalışacağız.” dedi.

Önceki dönem belediye başkanlığı yapan AK Parti Milletvekili Hanefi Mahçiçek de ‘silah atmadan kutlayalım’ çağrısında bulundu. Silah atarak kutlama yapılamayacağının altını çizen Mahçiçek, “Bayramda silah atılmasını belediye başkanlığımda da tasvip etmiyordum. Çünkü hem kanunen suç hem de insanlar bundan zarar görebilir. Kimseye bir zarar gelmesini istemiyoruz. Bugüne kadarki alışkanlığımızdan vazgeçmemiz gerekiyor. Başbakanımız başta olmak üzere birçok misafiri konuk edeceğimiz bayramın Kahramanmaraş’a yakışır bir görüntüde geçmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Kısa adı KAGİAD olan Kahramanmaraş Genç İşadamları Derneği Başkanı Osman Gemci ise, önceki yıl Kahramanmaraş’ın tanıtımı için birçok faaliyet gerçekleştirdiklerini ve il olarak artık patlayan silahlarla gündeme gelmek istemediklerini söyledi.

Maraş’ın Kahraman olabilmek için büyük bedeller ödediğine ve bu bedelin hakkını vermenin 12 Şubat’ta kurşun sıkmak olmadığını vurgulayan Gemci, “Zor dönemler geçirerek bu günlere geldik. Artık dünyada hak ettiğimiz yeri almamız gerekiyor. Özellikle ekonomik alanda gerçekleştireceğimiz hamleler istikbalde bizi geçmişinin hakkını veren bir toplum haline getirecektir.” dedi.

Kutlama gündemiyle toplanan Vali İlhan Atış, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Cumhuriyet Başsavcısı Muharrem Morgül, Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, İl Jandarma Komutanı J.Albay Ernail Keleş, ‘Silahsız Kurtuluş Bayramı’ konusunda fikir birliğine vardı.

Geçen yılki kutlamalarda çete kıyafetiyle dolaşan vatandaşların gelişigüzel ateş açmalarının hem ilin imajını kötü yönde etkileyebileceği hem de birtakım istismarcıların bu durumu kullanmak isteyebileceği endişesiyle bu yıl sıkı tedbirler alınıyor.

Önceki yıl 12 Şubat günü çete kıyafetli bir kişi, gasp amacıyla girdiği kuyumcu dükkanında, işyeri sahibini öldürüp kayıplara karışmıştı.

Dünyada istiklal madalyalı tek şehir olarak bilinen Kahramanmaraş’ın kurtuluşunda ilk kıvılcım, 86 yıl önce, topraklarını işgal eden Fransız askerlerine karşı Ulu Cami müezzini Rıdvan Hoca’nın cuma hutbesiyle çakılmıştı. Rıdvan Hoca’nın “Kalesinde düşman bayrağı dalgalanan bir şehirde cuma namazı kılmak caiz değildir” demesiyle silahlanan halk kendi imkanlarıyla 3 gün 3 gece süren mücadele neticesinde düşmanı 12 Şubat günü tarihe gömmüştü.

Maraş’ın yardım almadan Fransız işgalinden kurtulmasından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden Kahraman unvanı almasıyla adı Kahramanmaraş olarak değişti.