Halka arz yolundaki Bilici Yatırım Deniz Yatırım ile el sıkıştı

Halka açılma yönündeki hazırlıkları devam eden Bilici Yatırım, halka arz danışmanlığı ve aracılığı için Deniz Yatırım Menkul Kıymetler ile anlaştı.

Halka açılma yönündeki hazırlıkları devam eden Bilici Yatırım, halka arz danışmanlığı ve aracılığı için Deniz Yatırım Menkul Kıymetler ile anlaştı. Sermaye artırımı suretiyle halka açmaya hazırlanan Bilici Yatırım, 30 Aralık 2010 tarihinde halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurusunu yapmıştı.
Anlaşmanın ardından halka arz çalışmalarına ilişkin bir açıklama yapan Bilici Yatırım Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Bilici, halka arzı, Adana’nın köklü ailelerinden olan ve yaklaşık 60 yıllık ticari geçmişe sahip Bilici Ailesi için yeni bir dönemin başlangıcı olarak gördüklerini belirterek, “Halka arzı, kurumsallaşma hedeflerimiz doğrultusunda stratejik bir adım olarak değerlendiriyoruz” dedi.
Şirket hakkında bilgi veren Bilici, sözlerini şöyle sürdürdü: “Grubumuz halihazırda tekstil sektöründe, iplik, iplik büküm, kumaş dokuma, boyama ve apre tesislerine sahip olup, ileri teknoloji kullanımıyla özellikli üretimler yapan, entegre bir yapıya sahip. Grubun ürünlerinin yaklaşık yüzde 80’i, 20 ülkeye ihraç ediliyor. En yüksek talep ABD ve Avrupa ülkelerinden geliyor. GAP, Mango, Marks&Spencer ve Zara gibi dünya devi şirketlerin de arasında yer aldığı 180 şirket bizim ürünlerimizi kullanıyor.”
Son derece istikrarlı performans gösteren, kriz dönemlerinde dahi karlılığını koruyan Bilici Yatırım çatısı altında iplik büküm ve boya-apre tesislerinin bulunduğunu ifade eden Bilici, bu halka arzın Adana’dan 14 yıl sonra yapılacak ilk halka arz olacağına dikkat çekerek, bunun kendileri için heyecan verici bir durum olduğunun altını çizdi.
Bilici, “Adana’da yeni halka arzlara esin kaynağı olarak, Adanalı şirketlerin sermaye piyasasının sunduğu imkanlardan daha fazla yararlanmalarına katkı sunabilirsek, bu bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı olacak. Halka arz sürecinde Adana’nın da sorumluluğunu üzerimizde hissediyor, Borsada Adana’nın elçisi olmaya hazırlanıyoruz” şeklinde konuştu.
Deniz Yatırım Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Cafer Bakırhan da Bilici Yatırım gibi, adı Adana’yla bütünleşmiş, köklü bir geçmişe sahip olan ve yıllar sonra Adana’dan gerçekleşecek ilk halka arz olarak iş dünyası için de özel bir anlam ifade eden Bilici Yatırım’ın halka arzında danışman şirket olarak görev almaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.
Bakırhan, orta ölçekli benzer şirketler için özendirici olmasını arzu ettikleri Bilici Yatırım’ın arzı konusundaki ayrıntıları önümüzdeki haftalarda basın ve kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.