Halkımız beyaz et sektöründen uzaklaşmamalı

Adana Valisi Cahit Kıraç, kuş gribi hastalığına karşı mücadelenin milli bir mesele olduğunu vurgulayarak, ülkenin önemli sektörlerinden biri sayılan beyaz et üreticilerine karşı vatandaşların uzaklaşmaması gerektiğini söyledi.

Adana Valiliği tarafından Seyhan Otel’inde kuş gribi bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantı öncesi Türkiye’de bir süre önce görülen kuş gribinin etkileri konusunda bir açılış konuşması yapan Vali Cahit Kıraç, özellikle hastalığın belirlenmesinden sonra vatandaşlar arasında oluşan paniğin sektörde önemli kayıplara neden olduğuna dikkat çekti. Yanlış bilgiler neticesinde insanların bu paniğe kapıldığına işaret eden Kıraç, Valilik olarak bu paneli düzenlediklerini ve bilim adamları aracılığıyla köy muhtarlarını, sivil toplum örgütlerini bilgilendirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Hastalığın Türkiye’de görüldükten itibaren kamu ve kurumların gerekli duyarlılığı gösterdiklerine değinen Kıraç, şöyle devam etti: “Hadise nedir? Önce bunu tespit etmemiz gerekiyor. Kuş gribi bir hastalıktır ve bu geçmişte de vardı, şimdi de vardır, bundan sonra da olacaktır. Hadisenin özünde ne var. Bütün göçmen kuşların ülkeyi terkediş noktası çok enteresandır Adana’dır. Dolayısıyla bu göçmen kuşlara müdahele etme şansımız yok. Yerel yönetimler bölgedeki kanatlı hayvanların geçişini çok iyi takip ediyorlar. Bizim için asıl önemli olan insandan insana geçişte bu hastalık varsa, bunda soru işaretlerimiz vardır. Bu toplantıyı yapmamızdaki amaç da bilgilendirerek bunu önlemektir. Bölgemizde yapılan çalışmalarda kuş gribinin sirayet etmediğidir. Bundan sonra da bilinçli bir şekilde hareket etmeye devam edeceğiz.”

Vali Kıraç, kuş giribinin önümüzdeki günlerde hem ev hanımlarına, hem de okulların yarı yıl tatillerinden hemen sonra öğrenciler için okullarda ders halinde verileceğini hatırlatarak, öğrencinin hastalık hakkında öğrendiklerini evde ve arkadaş ortamında paylaşarak bilinçleneceğini savundu.

Bilgilendirme toplantısına katılan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Aksu, hastalığın ülke için ciddi bir tehdit unsuru olduğunu hatırlatarak, insanların bu hastalıktan korunması için alınan tedbirlerin önemine değindi.

ÇÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Köksal da, kuş gribinin virüsleri hakkında bilgi vererek, hastalığın ülkede duyulmasının ardından insanlarda bir panik havasının oluşmasına ve sıkıntılara neden olduğunu anlattı. Stratejik hataların, taktik ve düzenlemelerle giderilemeyeceğini belirten Köksal, problemin tanımlandıktan sonra yapılması gereken tedbirlerin bilinçli ve hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.