‘Halkın ne devletle ne de laiklikle problemi yok’

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, halkın ülkeyi iyi yönetmek dışında yöneticilerinden bir beklentisinin olmadığını belirterek, halkın ne rejimle ne de laiklikle en ufak bir problemi olmadığını söyledi.

Konuşmasında Türk halkının yöneticilerinden ve devletinden yönetim dışında başka bir beklentisi olmadığını ifade eden Bakan Şahin, “Halkımız bize ‘Devleti verdik. Ülkeyi adam gibi yönetin’ diyor. Ben şuna yürekten inanıyor ve adım gibi biliyorum ki bu ülke insanı bunun dışında bir şey istemiyor. İnsanımızın ne rejimle, ne devletle, ne demokrasi, ne de laiklikle en ufak bir problemi yok. Cumhuriyeti kuranlara başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu millet herkese saygı duyuyor, Şuna da inanıyorum ki, bu yüzyılda en çağdaş kafalara bizim halkımız sahiptir.” şeklinde konuştu.

Ülke genelinde TOKİ’nin başlattığı toplu konut hamlesine ilişkin de vatandaşlara bilgi veren Bakan Şahin, 2002 yılından sonra TOKİ’nin büyük bir konut hamlesi başlattığını söyledi. Şahin, “3 yılda 60 bin konut üretildi. 5 yıl için hedef ise 150 bin konut. Bu da yılbaşına 50 bin konut eder. Daha Önce bunu yapmak mümkün değildi. Vatandaşa hiç bir dönemde bu kadar uygun şartlarda konut sahibi olma imkanı verilmedi. Türkiye’de Devlet İstatistik Enstitüsü ve Devlet Planlama Teşkilatı rakamlarına göre yenilenmesi gereken ve ihtiyaca binaen 2,5 milyon konut ihtiyacı olduğu gerçektir. Toplu Konut idaresi bunun sadece yüzde 10’unu yapabiliyor. Geriye kalan yüzde 90’ını ise özel sektör yapacak. Ekonomideki dengelerin düzelmesi özel sektöre de bu imkanı veriyor” dedi.

Bakan Şahin Türkiye’de Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün de büyük bir çalışma hamlesi başlatıtğını belirterek, tamiri ve restorasyonu gerekli 18 bin 500 tarihi yapının onarılması için çalışmaları başlattığını söyledi. Şahin bu konudaki ciddi adımlar sayesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü gelirlerinin ise 2-3 yıl gibi kısa bir zamanda 10 kat artarak yıllık 400 milyon YTL’ye ulaştığını da sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmanın ardından Bakan Şahin, Akşehir’in Kuruçay Mahallesi’nde TOKİ tarafından yapımı tamamlanan 192 konutun anahtarlarını kura ile belirlenen vatandaşlara teslim etti. Bakan Şahin daha sonra aynı alanda yapımı süren 24 derslikli lise inşaatında inceleme yaptı. 124 metrekare büyüklüğündeki konutların 3’er katlı ve 12 blok üzerine inşaa edildiği öğrenildi.

Akşehir ziyaretinde Nasrettin Hoca Türbesi’ne geçerek dua eden Şahin,”Nasrettin Hoca buraya basarak dünyanın merkezi burası demiş. Benimde buraya basmış olmam bana büyük bir görev yükledi. Bizde Türkiye’yi dünyanın merkezi haline getirmek için çalışacağız:” şeklinde konuştu.

Akşehir’den sonra Bakan Şahin daha sonra Seydişehir’e hareket etti.