Halkın yüzde 75’i haber programı izliyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından 14 ilde yapılan, 15 ve üzeri yaştaki toplam 4 bin 606 kişinin katıldığı ‘Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması'nın sonuçları açıklandı.

22 Aralık 2005 ve 5 Ocak 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete göre en çok haber programları izleniyor. 74,8 oranında izlenen haberleri, yüzde 56,8 ile yerli diziler takip ediyor. Az izlenen programlar arasında ise kadın ve çocuk programları ile evlilik yarışmaları yer alıyor. En çok şikayet edilen kadın programlarının reytingi yüzde 10,8 ile alt sıralarda yer alıyor.

RTÜK Başkanı Zahit Akman ve araştırmayı gerçekleştiren Prof. Dr. Davut Dursun, İstanbul Swissotel’de düzenlenen basın toplantısında anketin sonuçlarını açıkladı. Araştırmanın yayın kuruluşlarına yol gösterici olacağını belirten Akman, bu alanda yapılan AGB ölçümlerini de dikkatle izlediklerini söyledi. Akman, AGB’nin bazı denek bilgilerini yapımcı firmalara sızdırdığı yönündeki iddiayla ilgili yorum yapmaktan kaçınarak, “Bu bir iddiadır. İspatlanmadan yorum yapmak yanıltıcı olabilir.” dedi.

Araştırmaya göre televizyonda görmekten en çok rahatsız olunan programların en başında magazin ve dedikodu programları yer alıyor. Yüzde 16 oranındaki bu kategoriyi, yüzde 14,1 ile evlilik ve dans yarışmaları, yüzde 12,5 ile müstehcenlik, yüzde 12,3 ile kadın programlarının seviyesinin düşük olması, yüzde 5,4 ile reklamların aşırı olması izliyor. İzleyiciyi en az rahatsız eden olay ise yüzde 0,3 ile asparagas haberler. Ankete katılanların yüzde 40,4’ünün televizyon izlerken reklamlar başladığında hemen kanal değiştirdiği, yüzde 34,6’sının da reklamların bir kısmını seyredip sonra kanal değiştirdiği tespit edildi. İzleyicilerin yüzde 19,5’inin ise televizyon reklamlarının tamamını izlediği belirlendi. Kadınların erkeklere kıyasla reklamları daha fazla izlediği ortaya çıktı. Gelir ve eğitim düzeyi yükseldikçe televizyon izleme oranı azalıyor; yabancı sinema, açık oturum, tartışma ve kültür-sanat programları, yabancı müzik, belgesel, ekonomi, müzik programları ile yabancı dizilerin izlenme düzeyi artıyor. Araştırmaya göre hafta içi ve sonunda en çok televizyon izleyenler İç Anadolu Bölgesi, en az televizyon izleyenler ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşıyor. Bugüne kadar ‘ALO RTÜK 178′ hattını arayanların oranı ise sadece yüzde 2,9.

Çiftçi, yarışma programlarını takip ediyor

Meslek grubu – Program türü

Memur – Açık oturum, tartışma,

Profesyoneller – Belgesel ve yabancı dizi

Ev hanımları – Dini program ve evlilik yarış.

Emekliler – Ekonomi, halk ve sanat müz.

Eğitimliler – Talk show, güldürü, sinema

Çiftçi – Sır ve yarışma programı

Öğrenci – Magazin, müzik, çocuk prog.

Esnaf – Spor programları

En az kadın programları izleniyor

Program türü – Yüzde

Haber programı – 74,8

Yerli dizi – 56,8

Eğlence, talk show – 42,2

Belgesel – 40,8

Yabancı film – 40,8

Dini programlar – 40,5

Açık oturum – 40,4

Türk filmi – 37,3

Sır programı – 34,7

Yarışma programı – 32,1

Spor programı – 30

Müzik – 28

Çocuk programı – 11,2

Kadın programı – 10,8