halkına yardım için pilotluk yapacak

Tayland'ın veliaht prensi Vajiralongkorn, terör olaylarından ve sellerden zarar görenlere yardım için düzenlenen özel bir uçuşta kaptan pilotluk yapacak.

Prens Vajiralongkorn 5 Ocak’ta başkent Bangkok’tan kuzeydeki Chiang Mai şehrine gidecek olan Thai Havayollarına ait Boeing 737-400 tipi 149 kişilik bir yolcu uçağının kaptan pilotluğunu üstlenecek.

Uçağın pilotu gibi yolcuları da özel olacak. Uçakta daha samimi bir havanın oluşması amacıyla 149 yolcu kapasiteli uçak için sadece 100 yolcuya bilet satılacak. Normal uçuş fiyatlarının gidiş-dönüş 3 bin 800 Baht (yaklaşık 105 dolar) olduğu hatta, bu özel uçuşun yolculara maliyeti ise 1 milyon Baht (yaklaşık 28 bin dolar) olacak. Yetkililer, şu ana kadar 30 kişinin bilet aldığını belirtiyor.

Yolcular geceyi Chiang Mai’da 5 yıldızlı bir otelde geçirecek ve otelde verilecek bir yemeğe katılacaklar. Ayrıca yolculara Prens Vajiralongkorn tarafından günün anısına birer rozet takılacak.

Prens Vajiralongkorn daha önce de Tayland Hava Kuvvetleri’nde savaş uçaklarında pilotluk yapmış ve son iki yılda Thai Havayollarının ticari uçaklarında pilotluk yapmak için eğitim almıştı. Prensin daha önce de bazı ticari uçuşlar yaptığı ve bu uçuşlarında başarılı olduğu belirtiliyor.

Uçaktaki üst düzey yolcuların arasında kraliyet ailesinin bazı mensupları ile Başbakan Surayut Chulanont, Bangkok Valisi Apirak Kosayothin ve İçişleri bakanı Sansern Wongcha-un gibi isimler de olacak.

Bangkok ile Chiang Mai arasındaki 700 kilometrelik mesafe uçakla 1 saat 10 dakika sürüyor.