Haluk Ulusoy; ‘Tüyler ürpertici bir karar’

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, FİFA Disiplin Kurulu'nun A Milli Takım'a verdiği 6 maç seyircisiz ve tarafsız sahada oynama cezasıyla şok olduklarını söyledi.

Verilen kararın tüyler ürpertici olduğu kaydeden Ulusoy,” Gitmediğimiz yer, gezmediğimiz yer kalmadı. Yapılması gereken neyse herşeyi yaptık. Ama verilen 6 maç seyircisiz ve tarafsız sahada oynama cezası tüyler ürpertici. Demek ki FiFA Disiplin Kurulu bizi turnuvalardan men edecekti. Biz yaptığımız mücadeyle olayı 6 maça indirdik” diye konuştu.

“TAHKİM’E GİDECEĞİZ”

Başkan Ulusoy, FİFA Disiplin Kurulu’nun verdiği 6 maç seyircisiz ve tarafsız sahada oynama cezasına itiraz edeceklerin söyledi. Öncelikle olarak FİFA Tahkim Kurulu’na cezanın indirilmesi için başvuracaklarını kaydeden Ulusoy,” FİFA Disiplin Kurulu’na itiraz edeceğiz. Oradan bizim için geçerli bir karar çıkmazsa bu defa CAS’a gideceğiz” şeklinde konuştu.

“EMRE VE SERKAN’A VERİLEN CEZALARI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Ulusoy, FİFA Disiplin Kurulu’nun Emre Belözoğlu’na verdiği 6 maç ve Serkan Balcı’ya verdiği 2 maçlık oynamama cezasının da ağır bir karar olduğunu kaydetti. Her iki futbolcunun da bu denli ağır bir cezayı hakedecek bir hareketlerinin olmadığını kaydeden Ulusoy,” Serkan ve Emre’ye verilen cezaları anlamak mlümkün değil.Emre’nin en ufak bir görüntüsü dahi yok. 6 maç ceza almasını anlayamıyorum. Serkan’ın cezası için de maalesef 3 maçtan az ceza aldığı için itirazda bulunamıyoruz” biçiminde konuştu.

“SEYİRCİNİN SUÇU YOK. ANCAK SEYİRCİ CEZALANDIRILDI”

Ulusoy, olaylı Türkiye – İsviçre maçında taraftarların herhangi bir taşkınlık yapmadıklarını ve fair – play içerisinde takımlarını desteklediklerini belirterek,” Seyirciye neden böyle bir ceza verildiğin anlamış değiliz. Ülkemizden 500 km. uzakta 6 maç oynayacağız, hem de seyircisiz. Taraftarlarımız son derece centilmen ve fair play ruhu içerisinde takımlarını destekledi. Ama sanıyorum bu ceza verilirken havaalanında ve yolda yaşananlarda dikkate alınmış” açıklamasında bulundu.

FİFA Disiplin Kurulu’nun cezalara ilişkin vereceği gerekçeli kararı bekmeden ayrıntılı bir değerlendirmede bulunamayacaklarını kaydeden Ulusoy, sözlerini şöyle tamamladı: “Gerekçeli kararı bekliyoruz. Verilen bu ceza sadece futbolcuların birbirleriyle sürtüşmesi ve kavga etmesinden dolayı verilmedi. Zor bir döneme giriyoruz. FİFA Tahkim Kurulu’ndan ve CAS’tan lehimize bir sonuç çıkarsa süreç daha kolay olur. 4-5 ay gibi bir zaman var önümüzde. Bu hukuki bir süreç. Bu süreçte herşey netlik kazanacak. “

BIÇAKCI:” BU CEZAYI BEKLEMİYORDUK”

Futbol Federasyonu eski Başkanı Levent Bıçakcı ise FİFA Disiplin Kurulu’nun verdiği 6 maç seyircisiz ve tarafsız sahada oynama cezasını beklemediklerini söyledi. Maçta sonrasında bu denli ağır bir ceza alacak olayların yaşanmadığını kaydeden Bıçakcı,”Tahkim Kurulu ve CAS’ta bu kararların bozulacağını umuyorum” diye konuştu.

Bıçakcı bir gazetecinin, “Böyle bir ceza almamızda sizce sorumlu kim?” şeklindeki sorusuna ise, “Geçmiş dönemin federasyon yönetimi diye cevap verdi.”