Hamas çatışması: En az 11 ölü

Gazze Şeridi'nde Hamas ve El Fetih militanları ve güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar aralıksız sürüyor.

Gazze Şeridi’nin kuzeyinde Cebaliye ve Gazze şehrinde yoğunlaşan, bugün sabahtan bu yana aralıksız devam çatışmalarda ölü sayısı en az 11 kişi olarak bildirildi. Bu sayıya Hamaslı militanların saldırdığı bir evde öldüğü öne sürülen 8 kişi dahil değil; onlarca da yaralı var…

Cebaliye’de El Aksa Şehitleri Tugayı’nın üst düzey isimlerinden Mansur Şelayel’in evinde yoğunlaşan saldırıda en az 8 ölü olduğu öne sürüldü.

Hamas’ın İzzeddin El Kassam Tugayı militanlarınca öğle saatlerinde sarılan Şelayel’in evinin ilk katına militanlarca bomba atıldığı, roketatarlarla saldırıldığı bildirildi. Evden kaçan ve bölge yakınındaki Kemal Edwan hastanesine ulaşan Şelayel ailesinden biri, hastanedekilere evde ikisi kadın, ikisi çocuk olmak üzere 8 ceset bulunduğunu bildirdi. Ölen kadınlardan birinin kendi eşi, diğerinin de Şelayel’in eşi olduğu söyleyen kişi, eve saldırının hala devam ettiğini, evin üst katında toplanmış 12 kişi daha bulunduğunu da belirtti.

Şelayel’in eşi, daha önce yerel bir radyoya bağlanarak, eve düzenlenen saldırıları aktarmış ve eve bomba atıldığını, yaralılar olduğunu, her yerin kan içinde kaldığını belirterek yardım çağrısında bulunmuştu. Mahalledeki kadın ve çocuklar öğleden sonra Hamaslılara müdahale etmek istemiş, ancak başarılı olamamışlardı.

El Fetih, Gazze ve Şeria’da Hamaslı 24 kişiyi kaçırdığını ve Mansur Şelayel’in öldürülmesi durumunda, kaçırılanların da öldürüleceği tehdidinde bulundu.

Öte yandan, bu cesetlerin dışında Kemal Edwan hastanesine, aynı çatışma bölgesinden 3 kişinin cesedi daha getirildi. Kemal Edwan’a, Gazze’nin başka bölgelerindeki çatışmalarda hayatını kaybedenlerden bir ceset daha getirildi.
Şelayel’in evine yönelik saldırıya Mahmud Abbas’a bağlı Kuvvet 17 adlı güvenlik güçlerinin de müdahale ettiği ve son yıllarda hiç kullanılmayan bazı zırhlı araçların sevk edildiği de yerel kaynaklarca belirtiliyor.

Cebaliye’de silah sesleri hiç durmazken, çatışmalarda zaman zaman roketlerin de kullanıldığı da belirtiliyor. Kemal Edwah hastanesi ambulansları da hastaneye sürekli yaralı taşıyor.

Hastaneye saat 21.30 sıralarında 15-16 yaşlarında ve ayakları atılan patlayıcılardan kopmuş bir çocuk da getirildi.
Gazze Şeridi’ndeki çatışmalar Cebaliye ile de sınırlı kalmadı. Gazze şehrinin Tel El Hava bölgesinde ve Han Yunus’ta da taraflar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi. Ancak çatışma bölgelerine girilememesi ve karanlık nedeniyle, ancak hastanelere getirilebilenlerden ölü sayısı hakkında bilgi alınabiliyor.

Gazze’de Tel El Hava bölgesindeki çatışmalarda da daha önce Hamas’tan 3 kişinin, El Fetih’in El Aksa Şehitleri Tugayı’ndan 1 militanının yanı sıra 2 Gazzelinin de hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Han Yunus’ta da El Fetihlilerin, içinde Hamas militanlarının bulunduğu belirtilen bir araca ateş açılması sonucunda 2 yaşında bir çocuğun hayatını kaybettiği, Han Yunus’taki hastane yetkililerince ifade edildi.

Gazze’nin kuzeyindeki çatışmalar, dün akşam saatlerinde İçişleri Bakanı Said Siyam’a bağlı güvenlik güçlerinin bir aracının, yola döşenen bir mayına çarpması ve içlerinden birinin ölümü, 7’sinin yaralanmasıyla, bu sabahtan itibaren hız kazanmıştı.