Hamas Heyeti Türkiye’den ‘biraz’ buruk ayrılmış

Gazeteci Hüsnü Mahalli, Hamas Heyeti ile Ankara temaslarının ardından konuştuğunu belirterek, heyetin kendisine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşememekten dolayı biraz buruk olduklarını söylediğini dile getirdi.

Mahalli, Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Ankara İl Başkanlığı’nda bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından, bir basın mensubunun Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal başkanlığında Ankara’da temaslarda bulunan Hamas heyeti ile Türkiye’den ayrılmadan görüşüp görüşmediğini sorması üzerine Mahalli, Meşal ve heyet yetkilileri ile görüştüğünü kaydetti. “Temaslarını nasıl değerlendirdiler?” sorusu üzerine ise Mahalli, heyetin görüşmelerden çok memnun fakat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşememekten dolayı biraz buruk olduklarını kendisine ilettiklerini dile getirdi. Heyet yetkililerinin kendisine, “Biraz bu işin-Türkiye’deki iç hesapların-kurbanı olduk” dediğini kaydeden Mahalli, heyetin görüşmeler öncesi Erdoğan ile bir görüşme programlarının olmadığını söylediğini de dile getirdi.

Bir gazetenin, Hamas ziyaretinde arabulucu olarak kendisini işaret etmesini de değerlendiren Mahalli, Meşali kendisinin getirmediğini, kimseye diyet borcu ve bağlılığı olmadığını, sadece gazeteci ve muhabir olduğunu ifade etti. Mahalli, eşinin bir Türk olduğunu da belirterek, “Ben milli damadınızım” dedi. İsrail tarafından Hamas ziyareti ile ilgili olarak Türkiye’ye yönelik sert mesajlar konusunda ise Mahalli, Türk basınında ziyaret konusunda çıkan sert eleştiri haberlerinin İsrail’i bu yönde bir tepki verme konusunda cesaretlendirdiği yorumunda bulundu.

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Raanan Gissin, Hamas heyetinin ziyareti ile ilgili olarak, ”Ziyaret, iki ülke ilişkilerinde derin yara açacak büyük bir hata. Biz, Abdullah Öcalan ile bir araya gelsek siz ne hissedersiniz?” ifadesini kullanmıştı.