Hamas işgal altında müzakereyi reddediyor

Filistin'de 25 ocak seçimlerinin ardından ik toplantısını yapan yasama meclisinde milletvekillerinin yemin etmesinin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, yeni hükümeti kurma görevini Hamas'a verdi.

Milletvekillerinin topluca yemin etmesinin ardından kürsüye gelen Mahmut Abbas, yeni hükümeti Hamas’ın kuracağını açıkladığı konuşmasında hem Hamas’a hem de İsrail’e önemli mesajlar verdi.

Mahmut Abbas, ilk olarak yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Hamas’ın İsrail ile Filistin arasında daha önceden imzalanan anlaşmalara saygı göstermesini istedi. Yeni hükümetin mevcut Filistin güvenlik güçlerini kabul etmesi gerektiğini de dile getiren Abbas, askeri güç konusunda tek yetkili kurumun Filistin Yönetimi güvenlik güçleri olması gerektiğini ifade etti. Filistin topraklarındaki “silahlı kaosa” son verilmesi çağrısı yapan Abbas, “silahlı kaosa son vermek halkımızın çıkarınadır” diye konuştu.

İsrail’e de önemli mesajlar gönderen Abbas, ABD destekli “yol haritası” çerçevesinde barış görüşmelerine devam edilmesini istedi. “Birlikte yarın değil, bugün barış yapalım.” diye konuşan Abbas, iki komşu ülke olarak yaşama çağrısını dile getirdi.

Yeni Filistin parlamentosunda çoğunluğu ele geçiren Hamas ise Abbas’ın, İsrail ile müzakerelere devam edilmesi yönündeki çağrısını reddetti. Hamas’ın önde gelen milletvekillerinden Muşir El Masri, İsrail ile müzakerelerin gündemlerinde bulunmadığını belirtti. Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zühri de, “Hamas, işgal ve saldırı sürerken mevcut şartlarda işgalcilerle müzakereyi reddediyor.” dedi. Zühri, Filistin halkının doğal hakkı olarak direnişe bağlılıklarını tekrar vurguladı.

Yeni Hamas hükümetinde başbakan olacağı açıklanan önde gelen liderlerden İsmail Haniye ise, Mahmut Abbas ile “ihtilafların diyalog yoluyla çözüleceğini” söyledi. Abbas’ın konuşmasının bazı bölümlerini olumlu bulduklarını kaydeden Haniye, konuşmadaki bazı politik noktalarda ise farklı düşündüklerini ifade etti. “Bu farklılıklar, Filistin halkının çıkarları doğrultusunda, işbirliği ve diyalog yoluyla çözülecek.” diye konuşan Haniye, Hamas’ın kendi siyasi programı ve vizyonu olduğunu vurguladı.

Mahmut Abbas da toplantı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Hamas ile var olan görüş farklılıklarının diyalog yoluyla çözüleceği mesajını verdi. Abbas, bir soru üzerine “Niçin bir kriz çıkacağını varsayıyorsunuz? Herşey diyalogla gelir” şeklinde konuştu.

74’ü Hamas üyesi olan 132 milletvekili Filistin parlamentosunun ilk toplantısında topluca yemin etti. Milletvekili andında, “vatanıma bağlı kalacağıma, halkın ve milletin haklarını ve çıkarlarını koruyacağıma, kanunlara saygı göstericeğime ve görevlerimi sadık bir şekilde yerine getireceğime yemin ederim” ifadesi yer aldı.

Filistin Yasama Meclisi’nin bulunduğu Ramallah ve buraya gelmelerine izin verilmeyen milletvekillerinin Gazze’de video-konferans yöntemiyle katılımlarıyla aynı anda yapılan parlamento oturumundan önce yoklama yapıldı. Parlamento açılışında Kur’an okundu ve Filistin marşı söylendi.