Hamas lideri Meşal Türkiye’den büyük nasihatlar almış

Ankara’da temaslarda bulunan Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Türk yetkililerden aldıkları tavsiyelerin Filistin halkına çok faydalı olacağını söyledi.

Ak Parti Genel Merkezi’nde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül başkanlığındaki bir heyet ile yaklaşık 2 saat süren bir görüşme gerçekleştiren Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, görüşmenin ardından bir açıklama yaptı.

Filistin seçimlerinden galibiyet ile çıktıklarını hatırlatan Meşal, seçimlerin ardından gönüllerinden ilk geçenin Türkiye’deki kardeşlerini ziyaret etmek olduğunu söyledi. Ankara’da çok önemli ve verimli görüşmeler yaptıklarını ifade eden Meşal, Filistin’de yaşanan gelişmeleri detayları ile anlattıklarını kaydetti. ”Bu güzel ülkenin yöneticilerinden faydalı nasihatlar aldık” diyen Halid Meşal, Türk yetkililerden aldıkları nasihatlerin Filistin halkının geleceği açısından çok önemli olduğunun altını çizdi. Meşal, Arap ülkelerinden gördükleri yakın ilgiyi Türkiye’den de görmelerinin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Filistin halkının refahı için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini kaydeden Meşal şöyle konuştu:”Bizim çalışmalarımızdaki önceliğimiz Filistin halkını maddi manevi sıkıntılardan kurtarmaktır. Bizim hedefimiz gerçek manada bir bağımsızlığı kazanmak ve hukukun üstünlüğünü gerçekleştirmek olacaktır. Ülkemizdeki İsrail işgalinin kaldırılması için verilecek her türlü desteği kabule hazırız”

Türkiye ile yakın ilişkilerinin bundan sonra da devam edeceğini ifade eden Meşal, Ak PArti hükümetini övdü. Meşal, mevcut hükümetin iktidarıyla Türkiye’nin Ortadoğu’daki saygınlığının arttığını savundu.

Meşal, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını almayarak Ak Parti’den ayrıldı.