Hamas meclise girse bile silah bırakmayacak

Filistin'de parlamento seçimleri için oy verme işlemi sürerken Hamas'ın önde gelen liderlerinden İsmail Haniye, Hamas'ın parlamentoya girmesi halinde silahları bırakmayacağını açıkladı.

İsmail Haniye Gazze’de oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Amerikalılar ve Avrupalılar Hamas’a “ya silahları tutursınız ya da meclise girersiniz” diyor. Biz de diyoruz ki hem silahlarımız olacak hem de meclise gireceğiz. İkisi arasında bir çelişki yok” diye konuştu.

Gazze’de oyunu kullanan bir başka Hamas lideri Mahmut El Zehar, tüzüklerinde İsrail’in yıkılması ile ilgili yer alan maddenin tek bir kelimesinin bile değiştirilmeyeceğini söyledi. El Zehar, parlamentoya girseler bile İsrail’in Batı Şeria’daki işgaline karşı “mücadele yoluna” devam edeceklerini belirtti. El Zehar, “Hamas siyasi bir partiye dönüşmeyecek. Hamas her alanda aktif.” şeklinde konuştu.

Gazze’de kayıtlı 531 bin, Batı Şeria’da ise 810 bin seçmen saat 19:00’a kadar açık olacak sandıklarda oy kullanabilecek. Doğu Kudüs’te de yaklaşık 40 bin seçmen kentteki 5 posta merkezinde oy kullanmak üzere kayıt yaptırmıştı.