‘Hamas’ı devirme çabaları ikiyüzlülük’

ABD ve İsrail'in ''Hamas'ı istikrarsızlaştırma stratejisi'' ile ilgili açıklama yapan örgütün sözcüsü Muşir El Masri, Hamas'ı devirme çabalarının ikiyüzlülük olduğunu söyledi.

Bu tür bir çabanın bir müdahale ve halkın topluca cezalandırılması olduğunu kaydeden Masri, halkın demokratik süreci şeffaf ve dürüst bir şekilde yerine getirdiğini ifade etti. El Masri, bu çabalarla mücadele için güçlü bir İslami ve Arap tavrına gerek olduğunu vurguladı.

New York Times gazetesi bugünkü haberinde, ”ABD ve İsrail’in, Hamas’ı istikrarsızlaştırmanı görüştüğünü iddia etmişti. Gazete, ismi açıklanmayan İsrailli yetkililer ve Batılı diplomatlara dayandırarak verdiği haberde, bu arayışın amacının, Filistin Yönetimi’ni parasal imkan ve uluslararası bağlantılardan mahrum bırakarak, Filistin lideri Mahmud Abbas’ı birkaç ay içide yeni seçimlerin yapılması için çağrıda bulunmaya zorlamak olduğunu belirtmişti.

AP’nin haberine göre İsrail Dışişileri Bakanlığı yetkilileri de, Hamas’ın iktidara geçmesini engellemek için Filistin’in parasal kaynaklarını kesme ve uluslararası izolasyon yollarını araştırdıklarını doğrularken bakanlık sözcüsü Mark Regev, bu tür bir planın varolmadığını açıkladı.

Öte yandan, Mısır’daki temaslarını sürdüren İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “Mübarek’in de Hamas’ın değişeceğine ve İsrail’in şartlarını kabul edeceğine inandığını” kaydetti. İsrail’in Hamas hüküemti ile uzlaşmayacağını ifade eden Mofaz, New York Times’ın haberine ilişkin bir açıklama ise yapmadı.

Hamas’ın 25 Ocak’ta yapılan seçimleri kazanmasının adından kritik atamalar yapan ve yetkileri meclis tarafından artırılan Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, son olarak devlet televizyonu ve radyosunun kontrolünü de kendi yetkisine aldı.

Filistinli başmüzakereci Saeb Erekat da “Hamas’ı devirme konusundan bahsetmenin geri tepebileceği” uyarısında bulundu. Finansal kaynakların kesilmesi halinde Filistinlilerin Hamas yerine ABD ve İsrail’i suçlayacağını kaydedilirken, Hamas’ın bu tür bir strateji karşısında İslam dünyasına ve özel bağışçılara yönelebileceği belirtiliyor.