‘Hamas’ın değiştiğini düşünenler yanılıyor!’

Hamas'ın siyasi kanat lideri Halit Meşal, uluslararası baskılara rağmen İsrail'i tanımayacaklarını tekrarlayarak işgale meşruiyet vermeyeceklerini söyledi.

Hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde Hamas’ın değişik kanattaki liderleriyle biraraya gelen Halit Meşal, Kahire’de düzenlediği basın toplantısında İsrail’i tanımayacaklarını bir kez daha tekrarlayarak “İşgale meşruiyet vermeyeceğiz” dedi.

İsrail’e karşı yürütülen direnişten vazgeçmeyeceklerini belirten Meşal, Filistin topraklarının işgaline karşı direnişe mecbur olduklarını ifade etti.

Meşal, “Direnişin karşısında durmayacağız. Hamas’ın değiştiğini düşünenler yanılıyor. Hamas başkalarının isteklerine göre değişmeyecek” şeklinde konuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın bazı kilit noktaları son dönemde yaptığı atamalara ve kendi yandaşlarını önemli görevlere getirdiği yönündeki iddialara da değinen Meşal, bu tür atama kararlarının kendilerine danışılmadan alınmasına tepki gösterdi. Meşal, “Bunları meşru kabul etmeyeceğiz. Kimse bizi kandıramaz” dedi.

Filistin basınında Mahmut Abbas’ın özellikle İçişleri Bakanı Nasır Yusuf’u Filistin Güvenlik Güçlerinin yardımcı komutanı yapmayı planladığı yazılıyordu. Bu tür bir atamanın Abbas’ın güvenlik güçleri üzerindeki kontrolünü atracağı belirtiliyor. Filistin Parlamentosu sözcüsü Ruhi Fettuh’un da seçimlerin hemen ardından El Fetih üyesi İbrahim Kreyşeh’i yasama meclisinin genel direktörü olarak ataması Hamas’ta tepkiye neden olmuştu.

Hamas’ın başbaka adayı olarak Cemal El Hudayiri’yi seçtiği yönündeki haberlere de yanıt veren Hamas lideri Meşal, henüz karar vermediklerini kaydederek, “El Hudayiri saygı duyulan bir kişidir” demekle yetindi.