Hamas’ın kabine listesi basına sızdı

Filistin seçimlerinin galibi Hamas'ın, dün gece Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a sunduğu kabine listesi basına sızdı. Abbas'ın listeye onay vermesi bekleniyor.

Hamas lideri İsmail Heniyye’nin Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a sunduğu kabine listesinin bir bölümü basına sızdı.

Filistin’in başbakan adayı İsmail Heniyye, 24 kişilik bakanlar kurulunda bir kadın ve bir Hristiyan üye olacağını açıkladı. Bakanların 10’u Gazze’den, diğerleri ise Batı Şeria’dan olacak.

Mahmud Zahar’ın dışişleri bakanlığına aday gösterildiği kabine listesinde içişleri bakanlığı için Said Siyam’ın, maliye bakanlığı için ise İsrail hapishanesinden birkaç gün önce serbest bırakılan Ömer Abdulrezzak’ın ismi geçiyor. Ekonomi bakanlığına ise Hamas üyesi mühendis Alaeddin El Arac getiriliyor.

LİSTEDENİN EN GÜÇLÜ İKİ İSMİ İSRAİL UÇAKLARININ HAVA SALDIRILARINDAN KURTULMUŞTU

Başbakan adayı İsmail Heniyye (44), Gazze’deki bir mülteci kampında dünyaya geldi. Gazze İslam Üniversitesi’nde Arap Edebiyatı eğitimi aldı. İsrail’de 3 yıl tutuklu kaldıktan sonra 1992 yılında Lübnan’a sürüldü. Bir yıl sonra Gazze’ye dönerek mezun olduğu üniversitenin dekanlığına getirildi.

Hamas’ın Gazze’deki üst düzey yetkililerinden biri olan Heniyye, 2003 yılında Kudüs’te düzenlenen bir intihar saldırısının ardındann İsrail Hava Kuvvetleri’nin hedefi oldu. Heniyye bu saldırıda hafif şekilde yaralandı. Hamas’ın ruahnî lideri Şeyh Yasin’e yakınlığı ve örgütün liderlerinin İsrail tarafından birer birer öldürülmesi, Heniyye’nin örgüt içerisindeki pozisyonunu güçlendirdi. Heniyye, Filistin’de 25 Ocak’ta yapılan seçimlerde Hamas listesindeki ilk isimdi.

İsmail Heniyye, İsrail’in 1967’deki sınırlarına çekilmesi, Filistinli tutukluarı serbest bırakması ve Filistinli mültecilerin yurtlarına dönmesine izin verilmesi halinde bu ülkeyle görüşmeler yapılabileceğini ifade ediyor.

Dışişleri Bakanı adayı Mahmud Zahar (61) ise Filistinli bir baba ve Mısırlı bir annenin çocuğu. Zahar, Kahire Üniversitesi’nde tıp eğitimi aldıktan sonra yine Kahire’deki Ayn Şems Üniversitesi’nde genel cerrahî dalında yüksek lisans yaptı. Zahar, 1978’te Gazze Üniversitesi’nin 1987’de ise Hamas’ın kurucuları arasında yer aldı.

Heniyye gibi Zahar da 2003 yılında İsrail Hava Kuvvetleri’nin hedefi oldu. Bir F-16 uçağının Mahmud Zahar’ın evine bıraktığı bomba, kardeşinin ve bir korumasının ölümüne neden oldu. Saldırıda Zahar’la birlikte 20 kişi de yaralandı.

Şeyh Ahmed Yasin’e suikast düzenlenmesinin ardından Hamas’ın liderliğine getirildiği söylentileri yayılsa da, İsrail saldırısından çekinen örgüt liderinin ismini açıklamadı.

Zahar, İsrail’in bölgeye ait olmadığını ve Filistin’i işgal eden Roma, Fars, Haçlı ve İngiliz kuvvetleri gibi bu işgalin de sona ermeye mahkum olduğunu söylemişti.