‘Hamas’la normal ilişkiler kurmak istiyoruz’

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, ülkesinin Filistin'deki Hamas hükümeti ile ilişki kurmanın ve Filistinlilere malî yardım yapmanın yollarını aradığını söyledi.

Jack Straw, Hamas’ın uluslararası toplum tarafından belirlenen 3 şartı (silah bırakması, İsrail’i tanıması, Filistin’in önceden imzaladığı anlaşmalara saygı göstermesi) ise yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Straw, Hamas’ın İsrail’i resmen olmasa da fiiilen tanımasının kendileri için yeterli olduğunu bildirdi.

Jack Straw, Batı’nın Filistin’e yardımı durdurması, İsrail’in ise gelir kaynaklarını kesmesi nedeniyle İngiltere’nin malî yardımları sürdürmenin yollarını araması gerektiğini vurguladı. Straw, yapılan yardımın terörist olarak nitelendirdiği gruplara gitmemesi için uluslararası müfettişlerin kontrolünde olmasını önerdi.

Öte yandan, Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar, hükümetinin içinde bulunduğu malî darboğazdan kurtulması amacıyla İslam ülkelerindeki temaslarına devam ediyor. Dün Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Dışişleri Bakanı Suud El Faysal’la görüşen Zahar, bu ülkeden 92.4 milyon dolarlık yardım sözü aldığını açıkladı.

Zahar’ın bugün Suriye’de daha sonra da Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret etmesi bekleniyor.