Hamile kalmadan ideal kilonuza ulaşın!

Hamile kalmaya karar vermeden önce, anne adaylarının ideal kilolarına ulaşmaları çok önemli.

Her kadın “Hamile kaldığımda çok kilo alacak mıyım, daha sonra bu kiloları verebilecek miyim?” sorusuna odaklanır. Ancak hamile kaldıklarında ideal kilolarında olup olmadıklarını pek önemsemez. Aslında anne adayının da doğacak bebeğin de sağlığı açısından önemli unsurlardan biri, anne adayının ideal kilosunda olmasıdır.
Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Asena Ayar hamileliğe kilolu ya da normal kilosunun altında başlayan anne adayları ve hamilelik döneminde normalin üzerinde kilo alan annelere bazı önerilerde bulunuyor.

FAZLA KİLO, ÇOCUK SAHİBİ OLMAYI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Fazla kiloyla yumurtlama problemleri, kıllanma ve insülin resistansı arasında yakın bir ilişki olduğu ve bunların çocuk sahibi olmayı olumsuz etkilediği ispatlandı. Öyle ki, kadında bu problemler varsa sadece kilo vererek ve egzersiz yaparak, adetler düzenlenebilir.

ÇOK ZAYIF ANNE ADAYLARI DA DİKKATLİ OLMALI

Hamilelik döneminde kilo artışına dikkat edilmesi gerektiği gibi, hamilelikten önce de anne adayının ideal kilosunda olması önemli. ‘Aşırı zayıflık da hamilelik şansını tehlikeye atıyor’ bunu unutmayın! Hamile kalmaya karar vermeden ideal kilonuza ulaşın.

‘ZAYIF HAMİLELİK’ MODASINI DA TAKİP ETMEMELİ

Son yıllarda giderek yayılan zayıflama trendi, anne adaylarını da etkisi altına almaya başladı. Hamilelik sürecinde fazla kilolardan korkan anne adayları, bilinçsiz diyetler yaparak bebeklerinin hayatını tehlikeye atabiliyor. Bebeğin iyi gelişmesinin anne adayının sağlığı ve beslenmesiyle doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır.

HAMİLELİK ÖNCESİ FAZLA KİLOLARINIZDAN KURTULUN

Hamileliğiniz sırasında kronik hipertansiyona yakalanma oranınız yükselir.
Preeklampsiye (hamilelik zehirlenmesi) yakalanabilirsiniz.
Hamilelik şekeri riskiniz artabilir.
Kilolu bebek doğurabilirsiniz.
Ölü doğum gerçekleştirebilirsiniz.
Doğum sonrası kanamalarınızın olma olasılığı fazladır.
Bebeğinizde beyin-omur-omurilik bozuklukları görülebilir.