Hamilelere 8 altın öneri!

Hamilelik kuşkusuz ki kadınların en önemli evrelerinden birisi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün, çok özel bir evre olan hamilelik sürecinde anne adaylarının sağlıklarına büyük özen göstermeleri gerektiğini söyledi. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin bazı özveriler gerektirdiğini kaydeden Dr. Gökmen İyigün, hamilelik sürecinde anne adayının dikkatli olması gereken konuları ve önerilerini şöyle sıraladı:

1- İlaçlar: Her ne olursa olsun, herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı, alacağınız ilacın doğurganlığınız üzerinde olumsuz etkisi olmadığından emin olmalısınız.

2- Egzersiz: Bir başka önemli konu, düzenli ve hafif egzersiz yapmaktır. Kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için, hamilelik öncesinde fizik kondisyonunuzu en iyi düzeye getirmeniz şarttır. Herhangi bir kramp veya kanama geçirirseniz, egzersize son vermelisiniz.

3- Alkol: Alkollü içki, hem eşiniz hem de sizin üzerinizde hamileliği geciktirici etki yapacaktır. Bu nedenle, alkollü içkileri tümüyle bırakmalısınız.

4- Sigara: Sigara ve benzeri tütün ürünleri de hamilelik ihtimalini azaltmaktadır. Çünkü tütün yumurtayı hasara uğratabilmektedir.

5- Beslenme, yaşama alışkanlıkları: Hamilelik öncesi sağlık programınızın en önemli konularından biri, eşinizle birlikte, lifli yiyecekler bakımından zengin, yağ oranı düşük dengeli bir beslenme rejimi uygulamanızdır. Yeterince vitamin ve mineral alabilmek için taze sebze ve meyveye beslenmenizde geniş yer vermeli, bol süt içmelisiniz. Yaşadığınız yerde x ışınlarına, toksit kimyasallara karşı tedbirli olmalısınız.

6- Folik asit: Sağlık uzmanları, hamileliğe hazırlanan kadınların hazırlık döneminden hamileliklerinin 12. haftasına kadar her gün 0,4 mg folik asit almalarını önermektedir. Folik asit, bebeğinizin omurga ve omurilik sorunlarıyla doğma riskini yüzde 70 oranında düşürecektir. Folik asit, yeşil yapraklı sebzelerde, esmer ekmekte ve tahıllarda da bulunur.

7- Rubella (Kızamıkçık): Kızamıkçık aşısı olup olmadığınızı mutlaka doktorunuza kontrol ettirmelisiniz. Hamileliğiniz sırasında bu virüse yakalanırsanız çocuğunuzun sağır, kör veya akli melekeleri eksik doğma ihtimali yükselir. Eğer daha önce kızamıkçık aşısı olmadıysanız, doktorunuz bu aşıyı mutlaka yapacaktır. Aşınızı yeni olduysanız, hamile kalmak için hiç değilse üç ay geçmesini beklemelisiniz.

8- Toksoplazma: Cenini beyin hasarlarına yol açarak ciddi biçimde etkileyebilecek, anne karnında ölümüne yol açabilecek bu enfeksiyon türü genellikle kedi ve benzeri evcil hayvanların dışkısından, tükürük ve benzeri salgılarından bulaşır. Bu nedenle, eğer evcil hayvan besliyorsanız, lazımlıklarını temizlerken mutlaka eldiven takmalısınız.