Hamilelere ‘beslenmede beyaz et’ uyarısı

Aydın Tabip Odası Başkanı Tuncay Erdemir, özellikle çocuk ve hamile bayanlar için doktorlar tarafından önerilen beyaz et ve yumurta tüketiminden vazgeçilmemesi gerektiğini belirtti.

Kurallarına uyularak, veteriner hekim kontrolünde entegre tesislerde kesilen tavukların usulüne uygun pişirdikten sonra yenilmesinin bir sakınca olmadığını belirten Erdemir, bir kadın doğum uzmanı olarak hastalarına yumurta yemelerini teklif ettiğini söyledi.
Türkiye’de son günlerde gündemi meşgul eden ölümlere neden olan kuş gribi, tavukçuluk sektörünü olumsuz etkilerken, beslenme alışkanlıklarını da değiştirdi. Özellikle çocuk ve hamile bayanlar için doktorlar tarafından en çok önerilen beyaz et ve yumurta tüketiminde son 3 ayda yüzde 80 oranında azalma görüldüğü bildirildi. 70 derecenin üzerinde pişirilen tavuk ve yumurtaların yenilebileceğini, ancak sağlıksız ve hasta hayvanın yenilmemesi gerektiğini belirten Erdemir, “Kuş gribinin ardından herkes hastalığa yakalanma endişesiyle beyaz et ve yumurta tüketimini bıraktı. Özellikle hamile ve çocukların beslenmesinde önemli yeri olan yumurta ve beyaz etin bilinçli olarak tüketilmesini öneriyoruz. Kuş gribinin nasıl bulaştığını daha önce çok defa anlattık. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlar bilgilendirici broşürler hazırlayıp dağıttı. Entegre tesislerde veteriner hekim kontrollerinde kesilen tavuklar ve yumurtalar usulüne uygun pişirilirse yenmesinde hiçbir mahsur yoktur. Bazı yanlış anlama ve vatandaşların endişeleri nedeniyle tavukçuluk sektörüne de yazık oldu” diye konuştu.