Hamilelere ‘diş’ uyarısı

Diş Hekimi Erkut Akçalı, hamilelikte 0-3 aylık dönemin diş tedavisinde en hassan zaman dilimi olduğunu söyledi.

Diş Hekimi Erkut Akçalı, hamilelikte 0-3 aylık dönemin diş tedavisinde en hassan zaman dilimi olduğunu söyledi. Akçalı, “Bu dönem de ağrıya önem vermediğiniz diş, anneye ve bebeğe zarar verebilir.” uyarısında bulundu.

Hamilelikte kontrol amacı ile düzenli olarak diş hekimine gidilmesi gerektiğini hatırlatan Akçalı, “Eğer hamilelik planlanıyor ise anne adayları mutlaka bir diş hekimi kontrolünden geçmeli. Hamilelik öncesinde varsa diş ve dişeti problemleri giderilmeli.” dedi. Şiddetli ağrı ve iltihabın olduğu durumlarda tedavinin hamileliğin hangi döneminde olursa olsun yapılması gerektiğini vurgulayan Akçalı, “Özel durumlar haricinde diş tedavisi ve diş çekiminin hiçbir sakıncası yoktur. Ancak, seanslar mümkün olduğunca kısa tutulur. Anestezi ve ilaç verilmesi gereken durumlarda kadın doğum uzmanı ile irtibat kurulabilir. Ertelenebilecek işlemler doğumdan sonraya bırakılır.” şeklinde konuştu.

Diş ve diş eti hastalıklarının düşük ağırlıklı bebek doğum ihtimalini 7 kat arttırdığına dikkat çeken Erkut Akçalı, ” Bu nedenle hamileler, ağız bakımlarına ve beslenmelerine daha fazla özen göstermelidir.” dedi. Akçalı, şöyle devam etti: “Hamilelikte tükürükteki asit miktarı artmakta ve dişler çürümeye yatkın hale gelmektedir. İlk aylarda görülebilen kusma sonrasında, annenin ağız hijyenine dikkat etmemesi de çürük riskini arttırmaktadır. Diş etlerinde sorunu olan anne adayları ağız bakımına dikkat etmezlerse, hormonal değişime bağlı olarak da dişeti sorunları artar. Diş etleri kanayan anne adayı dişlerini fırçalamaktan kaçınabilir. Bu durum, dişler üzerinde daha fazla bakteri birikmesine ve diş etlerinde şişliğe, kızarıklığa ve daha çok kanamaya neden olur.”

Hamilelikte diş tedavisini üç ayrı dönemde incelendiğini ifade eden diş ve ağız uzmanı Erkut Akçalı, anne adaylarının dikkat etmesi gereken hususları şöyle sıraladı:” 0-3 aylık dönem.
Bu dönem hamileliğin en hassas olduğu dönemdir. Ağrıya neden olan ve müdahale edilmediğinde anneye ve bebeğe zarar verebilecek durumlarda diş hekimine gidilmelidir. 3-6 aylık hamilelikte ertelenmesi uygun olmayan diş çekimleri, dolgular, kanal tedavileri yapılabilir. Müdahalelerin yapılması için en uygun dönemdir. 6-9 aylık dönemde ise bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmaktadır. İlk 3 aylık dönemde olduğu gibi acil tedaviler dışında herhangi bir uygulama yapılmamalıdır.”