Hamilelere tatil uyarısı!

Opr. Dr. Gülbin Erol, hamile kadınların bayram tatili için kent dışına çıkmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerektiğini söyledi.

Dr. Gülbin Erol, hamilelerin yılbaşı ve kurban bayramında sağlıklarına dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Bayram tatili için aileleriyle birlikte tatile gitmeyi planlayan hamile kadınların bu konuda doktorlarına danışmaları gerektiğini ifade eden Dr. Erol, “Eğer kan basıncınız ve şekeriniz yüksekse ya da başka bir sağlık sorununuz varsa doktorunuz size tatil yolculuğunu önermeyebilir. Hamileliğin son ayında kent dışı yolculuklar yapılmamalı. Sıcak iklimli bölgeler vücut metebolizmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Yüksek rakımlı yerler ise oksijen azlığı nedeniyle anne karnındaki bebeğe zarar verebilir” dedi.
Hamileliğin ilk 3 ayı ile son aylarının tehlikeli olduğunu, kadınların bayram gezmelerini sınırlı tutmaları gerektiğini kaydeden Dr. Gülbin Erol şunları söyledi:
“Hamileliğin ilk 3 ayında düşük riski vardır. Son ayda ise erken doğumla karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle bayram tatiline çıkacak olan hamile kadınlar doktorlarına danışmalıdırlar. Gidecekleri yerlerin sağlık kuruluşlarına yakın olması gerekebilir. Tatil için çok yerin gezildiği büyük bir tur yerine tek bir yere gidilmelidir. Hamile kadınlar tatilde kendilerini yormamalı. Belirli aralıklarla uyumalılar. Çünkü anneler tatilde olabilir ama karınlarındaki bebekler canla başla büyümeye çalışıyor. Hamile kadınlar beslenmelerine önem vermeli, rahat giysiler giymeli, tuvalet ihtiyaçlarını zamanında giderebilmeliler. Tatil için seyahat edilecek araçlarda rahat olabilecekleri yerler seçilmeli. Uzun süre oturmak bacaklarınızdaki kan dolaşımını kısıtlayabilir. Onun için uçakta ve trendeyken bir süre kalkıp yürüyün. Eğer otomobil ile seyahat ediyorsanız mola vermeden 2 saatten fazla yolculuk yapmayın ve sırtınızı destekleyecek bir yastık bulundurun. Otomobilde ön tarafta yolculuk yapıyorsanız ayaklarınızın rahat etmesi için koltuğu geriye çekin.”